Jak jsem málem přišel k trůnu

neděle 18. srpen 2013 17:26

Na internetu jsem se dočetl, že podle genealogů je takřka stoprocentní šance, že každý člověk na Zemi pochází z nějaké královské rodiny.

Mezi potomky Eduarda III., který vládl Anglii ve 14. století, by měli být američtí prezidenti George Washington a Thomas Jefferson, spisovatel Lord Byron, vědec Charles Darwin a herci Humphrey Bogart a Audrey Hepburn. Také prý existuje přímá linie mezi prorokem Mohamedem a většinou Evropanů. To jsou věci!
V té souvislosti mě napadlo, čí potomkem bych asi tak chtěl být. Určitě by to neměl být nikdo Ukrutný.

Jen ne pechař
Na druhou stranu by se mi ani nelíbilo být praprapravnukem vyloženého smolaře. Ještě, že nemohl mít děti kníže Jaromír. To byl snad král pechařů. Napřed ho nechal jeden bratr vykastrovat, pak ho druhý připravil o zrak (roztomilá rodinka) a nakonec ho kdosi probodl, považte, na záchodě! Místo, aby si to s tím slepým chudákem vyřídil z očí do očí, podle si počkal, až si stáhl kalhoty a bezmocně usedl na prkýnko.
Nebavilo by mě ani být dědičně Zlatý a Železný. Co z toho, kdybych kvůli tomu neprošel na celnici bezpečnostním rámem a nemohl si vyjet třeba na Moravské pole?!
Možná je mým předkem někdo, kdo tu vládl v době, o které historikové nemají skoro žádné písemné zprávy. Nechápu, jak je možné, že nám chybí kus historie.
Lze si to vysvětlit tím, že se nikomu nechtělo nic zapisovat. Sokrates šířil své myšlenky také jen ústním podáním.

Úmyslná díra v historii
Nebo to může být úplně jinak. Podle legendy tady měla v té době vést Šárka & company dívčí války. Je-li to pravda, dá se předpokládat, že o tom chlapi veškeré písemnosti zlikvidovali, aby nebyli příštím generacím k smíchu. To je jako kdyby ženské mužstvo Slavie porazilo sparťanské chlapy. Jako slávistu by mě to sice potěšilo, ale jako muže zarmoutilo.
Možná to tenkrát prachlapi skutečně záměrně zašantročili a historikové dnes pátrají alespoň po fragmentech zápisu z toho památného utkání. Obávám se ovšem, že nic nenajdou. Proč bychom si něco tak potupného, jako je zmínka o našem výprasku, schovávali? Pryč s tím!
Díky tomu zeje v naší historii stopadesátiletá díra.

Že by přece?
Co když jsem ale mohl něco zdědit? Třeba trůn?
Kdo by tak z té řady knížat, kteří tehdy prý vládli, mohl přicházet jako můj předek v úvahu? Křesomysl a Nezamysl asi těžko, po těch dědil magistrát, jinak by jim nepřidělil vlastní ulice, Přemysl má dokonce náměstí, Vojen pro mě – pacifistu – nepřichází v úvahu… Kdybych měl dát na intuici, líbil by se mi Mnata. Ve škole bych si asi s tím jménem užil, protože Mnata se rýmuje se slovem vrata, ale pokud by šlo o trůn, vem to čert!

V hradní kapele by hrál Mick Jagger
Jak to však zařídit, aby mi oficiální místa uvěřila, že bych měl sedět na Hradě?
Určitě by to nebylo k zahození. Vyfasoval bych korunovační klenoty, vždycky v neděli bych je vytáhl z kredence, svolal děti a Maruška by upekla štrůdl, ten mám rád. Kamarádil bych se s královnou Alžbětou, s monackým knížetem Albertem bych hrál u nás na Čechii tenis a na Nový rok bych vlastnoručně rozdával bezdomovcům guláš.
Na známkách bych byl vyobrazen na koni (vymalovat by mě mohl třeba Vladimír Renčín) a do hradní kapely bych nechal angažovat Micka Jaggera, Phila Collinse a Stinga, kteří by směli hrát jen moje opusy.
Své nejlepší kamarády bych dekoroval Řádem Zlatého rouna a všechny komunisty bych povýšil do šlechtického stavu, abych jejich dětem zkazil dělnický původ.
A hlavně – místo Kde domov můj by se zpívalo Václava mám nejradši, tomu žádnej nestačí.

Václava mám nejradši
Už vidím, jak na olympiádě stoupá vzhůru červenomodrobílá vlajka (tu bych ponechal), kamera švenkuje z jedné tváře na druhou a naši sportovní hrdinové pějou se slzami v očích novou národní odrhovačku.
Jenomže Mnata o mém dědictví žádnou zprávu nezanechal, s parlamentem o tom asi nebude kloudná řeč (když s ním není kloudná řeč prakticky o ničem), takže půjdu asi jako každý jiný den do práce.
Hlavně, abych nemusel čekat na Karláku moc dlouho na sto sedmdesát šestku.
Vašek Vašák

Vašek Vašák

Vašek Vašák

Fejetony, fotoblogy a jiné drobnosti (pokud možno veselé)

Novinář, muzikant, hudební skladatel a (s prominutím) spisovatel :-) Flag Counter

REPUTACE AUTORA:
12,24 (VIP)

Tipy autora

Zajímavé články

Co právě čtu

  • Záznamy z archivů, abych mohl dokončit knihu
  • Texty Fulghuma, Leakocka, O´Henryho a dalších, s nimiž je sranda

Co právě poslouchám

  • Ticho. Čím jsem starší, tím víc mu přicházím na chuť :-)

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky