Sovětské jaderné hlavice v ČSSR

pondělí 19. srpen 2013 15:49

Hlavní sál
Vašek Vašák

Přestože to Rusové oficiálně nepřiznali, na třech místech ČSSR skladovali v době totality jaderné hlavice. Jedna z lokalit byla v Brdech nedaleko obce Míšov. V předvečer 45. výročí „spřátelené“ okupace zde bylo otevřeno Atom muzeum Javor 51. Zásluhu na tom mají nadšenci z Nadace Železná opona.

V přísně utajovaném bunkru, dříve maskovaném spojařskými symboly, kam nevkročila od prosince 1968 česká noha (ostatně všude jsou jen ruské nápisy), skladovala sovětská armáda až osmdesát jaderných hlavic. Vstup do unikátního rozsáhlého podzemí uzavírají šestiapůltunové dveře, při jejichž otevírání se spoléhá na zemskou gravitaci. „Na světě existují už jen dvě podobná zařízení,“ říká předseda správní rady Nadace Železná opona a spoluautor projektu Atom muzea Václav Vítovec. „Raketové silo s odpalovací rampou v ukrajinském městě Pervomajskaja a cvičná raketová základna v arizonském Tusconu.“Co v Brdech najdete
I v parném létě je v podzemí teplota pouhých šest stupňů. Ze všeho nejdřív se pod vámi otevře pohled na třicetimetrový sál, na jehož pravé straně jsou kóje, kde byly odpruženě zavěšeny třímetrové hlavice - aby i v případě zemětřesení nebo nepřátelského útoku nedošlo k jejich poškození. Tyto prostory jsou dnes využívány jako muzeum atomu, sovětského i amerického jaderného zbrojení a také muzeum železné opony. Daleko podrobnější Muzeum železné opony však najdete v Rozvadově v budově staré celnice, takže až pojedete do Německa, sjeďte z dálnice a navštivte ho. Je to špičková expozice. Také ona vznikla díky nadšencům Václavu Vítovcovi, Milanu Linhartovi a Milanu Skočovskému. Ale zpět do atomového bunkru. Vlevo od velkého sálu najdete technologické zařízení, zajišťující náhradní zdroj elektřiny, vody a filtrovaného vzduchu a samozřejmě sociální zařízení, skladiště masek, šatny atd. Vše v dokonale zachovalém stavu. Mimochodem, bunkr samozřejmě po celou dobu střežila po zuby ozbrojená sovětská jednotka, dovnitř však mohli jen čtyři dokonale vyškolení důstojníci.

Jak se tam dostanete
Zájem o návštěvu bunkru je veliký. Návštěva je ale možná pouze po předchozí registraci na webu muzea http://www.brding.cz/zajimavosti/atom-muzeum-v-brdech-javor-51misov/. V období od 1. října do 1. května to lze pouze po předchozí telefonické domluvě.

Vašek Vašák

Vašek Vašák

Vašek Vašák

Fejetony, fotoblogy a jiné drobnosti (pokud možno veselé)

Novinář, muzikant, hudební skladatel a (s prominutím) spisovatel :-) Flag Counter

REPUTACE AUTORA:
12,24 (VIP)

Tipy autora

Zajímavé články

Co právě čtu

  • Záznamy z archivů, abych mohl dokončit knihu
  • Texty Fulghuma, Leakocka, O´Henryho a dalších, s nimiž je sranda

Co právě poslouchám

  • Ticho. Čím jsem starší, tím víc mu přicházím na chuť :-)

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky