Proč se propaguje alkohol, a cigarety ne?

pátek 13. září 2013 18:18

www.koureni.xf.cz

Nesnáším nespravedlnost. Neustále se poukazuje na škodlivost kouření, nesmí se propagovat tabákové výrobky, ale reklamy na alkohol jedou v televizi, jako by se nechumelilo.   

 

Hraje se fotbalová „Gambrinus“ liga, všichni vědí, kolikrát se musí destilovat vodka Finlandia, Zlatopramen prý má rád i (chudák) lenochod, Staropramen je pro změnu „chytré pivo“…
Přiznávám: piju jen střídmě, ale jsem kuřák. Vím, že je kouření nezdravé, ale když už se mu věnuju tak dlouho… Zatím mi neškodí, ačkoli připouštím, že na to můžu jednou doplatit. Kdyby mě aspoň tak nebavilo.
Ale chci mluvit o něčem jiném. Cigarety se neustále zdražují. Politici tento fakt svádějí na jejich škodlivost, povážlivě při těch slovech povytahují obočí, a získané příjmy mají přitom připraveny k zalátání děr v rozpočtu, které vznikly jejich neschopností. Proč se však stejným tempem nezdražuje i alkohol? A proč jsou na něj povoleny reklamy, a na cigarety ne?! Proč se neměří oběma stejným metrem? Kdyby se nevysílaly několikrát denně spoty typu "chlapi chlapům", tak by tenhle článeček nevznikl. Nejsem pro propagaci ani jednoho, ani druhého. Nejsem ale ani pro odstrašující reklamu (viz děsivé obrázky na krabičkách cigaret; nebo možná v budoucnu fotky kohosi v deliriu tremens na etiketách vína). Stejně ničemu nepomůže.
U cigaret se poukazuje na nebezpečí pasivního kouření, ale copak není pasivní alkoholismus také nebezpečný? Proč mají abstinenti nebo sváteční konzumenti vína či piva snášet agresivitu opilců?! Ruská vláda zakázala letos v červnu kouřit na pracovištích a od příštího roku i v restauracích, ale že její zemi devastuje alkoholismus, jí nevadí, protože pití je tam "národní sport". 


Trestný čin
Když už něco potíráme, a něco ne, neměli bychom zapomínat na to, že kuřáctví není – na rozdíl od opilství – zařazeno mezi trestné činy (§ 360).
„Závislost na alkoholu, opilství, je chronické recidivující onemocnění postihující nejen celou osobnost postiženého jedince po stránce psychické a fyzické, ale i jeho blízké, zvláště pak rodinné příslušníky. Patří mezi nejzávažnější a nejrozšířenější formy závislosti… V České republice je alkohol problém, který je často bagatelizován. Dá se říci, že lidí, kteří problematicky konzumují alkoholické nápoje, jsou v Česku desetitisíce. Z dostupných statistik vyplývá, že problém tohoto druhu má 25 % mužů a 10 % žen (kuřáků je u nás zhruba 28% - pozn. aut.). Znepokojující je i rozšířenost konzumace alkoholu mezi mládeží. Tento fenomén je na okraji zájmu veřejnosti a zastiňuje ho viditelnější drogová problematika. Je nutné konstatovat, že alkohol, i přesto, že je legální, pořád zůstává drogou srovnatelnou s kokainem nebo opiáty. Nabaluje na sebe celou řadu negativních jevů, jako je kriminalitarozvodovost, sekundární chronická až smrtelná onemocnění…“ (Wikipedie).

 

Více spravedlnosti

Já vím, že v zemi, kde je 700 tisíc lidí závislých na alkoholu, jsem se pustil na tenký led (v roce 2008 vypil každý český občan, včetně nemluvňat, 156,6 litrů piva a k tomu 18,5 litru vína a ještě 8,1 litru 40% lihoviny), a že stavět pití proti kouření, je nesmysl (tak jsem to ani nemyslel). Obojí je škodlivé. Jde mi jen o stejný metr. Fakt.

Vašek Vašák

Vašek VašákPro i.s.18:2715.9.2013 18:27:58
Vašek VašákPro i.s.08:3914.9.2013 8:39:47
i.s.přátelsky zdravím a moc,03:3514.9.2013 3:35:06
Vašek VašákJirkovi B.22:4313.9.2013 22:43:32
Jirka B.Zajímavá úvaha21:5213.9.2013 21:52:06

Počet příspěvků: 6, poslední 15.9.2013 18:27:58 Zobrazuji posledních 6 příspěvků.

Vašek Vašák

Vašek Vašák

Fejetony, fotoblogy a jiné drobnosti (pokud možno veselé)

Novinář, muzikant, hudební skladatel a (s prominutím) spisovatel :-) Flag Counter

REPUTACE AUTORA:
12,18 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora

tento blog
všechny blogy

Zajímavé články

Co právě čtu

  • Záznamy z archivů, abych mohl dokončit knihu
  • Texty Fulghuma, Leakocka, O´Henryho a dalších, s nimiž je sranda

Co právě poslouchám

  • Ticho. Čím jsem starší, tím víc mu přicházím na chuť :-)

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Pošlete mi vzkaz

Zbývá vám ještě znaků. Je zakázáno posílat reklamu a vzkazy více bloggerům najednou.