Jak poslouchat v autě pohádky

pondělí 23. září 2013 08:15

cz.123rf.com

Dnes jsem nastupoval na Karlově náměstí do autobusu a do očí mě uděřilo něco neobvyklého: řidič se usmíval. V Praze nebývá zvykem, aby se řidiči usmívali. Spíš spolu závodí, přitom ještě stačí telefonovat a křičet na sebe ošklivé výrazy. Náš řidič měl puštěný kazeťák a poslouchal pohádku. Když jsem v Holečkově ulici vystupoval,  právě vítězilo dobro nad zlem. 

 

 

Já vím, že je to trochu odtržené od života, ale možná by se mělo místo bodového systému, který stejně většina obchází, zavést povinné poslouchání pohádek. Alespoň by ubylo pirátů silnic. Neumím si představit, že by se někdo choval při Zlatovlásce jako nepříčetný idiot.
Co se týká mě, snažím se jako idiot nechovat. Z trabanta jsem zvyklý na bezpečnou šedesátku, tak na tom nic neměním ani v renaultu.
Dcera mojí přítelkyně mě sice považuje za sralbotku (její maminka se pohybuje po silnicích s nesrovnatelně větší razancí), ale mně to nevadí. Dovede mě akorát naštvat, když mi mluví do řízení. Poprvé otáčela volantem (sedíc přítelkyni na klíně) už v jedenácti letech, takže v šestnácti se považuje za zkušenou řidičku.
Když někam jedeme a potkáme luxusní auto, obdivně vykřikuje a dušuje se, že si ho určitě jednou pořídí. Její seznam už čítá minimálně deset bouráků, audi počínaje a sporťáky, které ani neumím pojmenovat, konče. Co se týká aut, má v životě absolutně jasno.   
Mě, na rozdíl od ní, řízení obtěžuje a nevidím na něm nic zábavného. Pochopitelně jsem rád, když se můžu přemístit z bodu A do bodu B a nejsem přitom odkázaný na autobus, vlak, nebo něčí laskavost, ale to je asi tak vše.
Motoristické časopisy nečtu, sportovní přenosy, z nichž cítím spálený benzin, okamžitě vypínám, a jakmile někdo zavede hovor na auta, nenápadně mizím. Nedělám to programově, prostě to považuju za ztrátu času.
V autoškole jsem byl jediný z žáků, kdo do té doby ještě neseděl za volantem. Když mi můj učitel řekl, abych se poprvé rozjel, byla noc, pršelo a silnice vedla do kopce. Chcíplo mi to. Poprvé, podruhé, potřetí. Šlapat dvěma nohama na tři pedály a současně točit volantem a řadit, mi přišlo jako úkol pro mimozemšťana.
Nakonec jsem se mimozemšťanem stal a jakž takž jsem se to naučil. Stejně jako předpisy. Jenomže ty se od té doby tolikrát změnily, že dnes už z nich platí snad jen pravidlo pravé ruky.
Nestresuje mě to. Jezdím si svou šedesátkou, nikam se necpu a ono to vždycky nějak dopadlo.
Moji movitější vrstevníci to vnímají jinak. Ačkoli by při testech propadli stejně jako já, ždímají ze svých mercedesů a porsche co to dá, a nás, šedesátkaře, ohrožují.
Dcera mojí přítelkyně je opačného názoru. Podle ní způsobují dopravní nehody především sralbotkové, kteří se tam ostatnímpletou. Namítl jsem, že kdyby jezdil každý jako Schumacher, nestačily by nám za chvíli hřbitovy. Vysmála se mi.
Ať už je to tak či onak, měli bychom s tím něco dělat nebo se na silnicích skutečně pozabíjíme. Francouzský herec Fernandel řekl: „Kdo má peníze, koupí si auto. Kdo je nemá, zemře jinak.
Co kdybychom tedy poslouchali při řízení pohádky a usmívali se na sebe. Na silnicích ubude dunících automobilů (pochybuju, že by někdo poslouchal díla Boženy Němcové a Karla Jaromíra Erbena, a přitom mu decibely deformovaly hlavu) a černých igelitových pytlů.
Život je přece fajn, ne?

Vašek Vašák

Vašek Vašák

Vašek Vašák

Fejetony, fotoblogy a jiné drobnosti (pokud možno veselé)

Novinář, muzikant, hudební skladatel a (s prominutím) spisovatel :-) Flag Counter

REPUTACE AUTORA:
12,24 (VIP)

Tipy autora

Zajímavé články

Co právě čtu

  • Záznamy z archivů, abych mohl dokončit knihu
  • Texty Fulghuma, Leakocka, O´Henryho a dalších, s nimiž je sranda

Co právě poslouchám

  • Ticho. Čím jsem starší, tím víc mu přicházím na chuť :-)

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky