Samičky přitahují pivaři

pátek 27. září 2013 20:28

Komár pisklavý
genca.rajce.idnes.cz

Mňoukání kočky, kňučení psa nebo šplouchnutí ploutvičkou v akváriu v nás většinou vyvolá pozitivní reakci. Bzučení komára naopak vzbudí naši ostražitost a nevoli.

 


Komáry jako takové nemáme rádi, což je nespravedlivé vůči samečkům, jelikož krev nám pijí výhradně jejich milostivé paní (pánové se živí nektarem z květů). Vysvětlení, že ji potřebují k tvorbě vajíček, mi přijde trapné. Bohužel jsou nepřevychovatelné.

Rádi čichají pot a pivo
Zatímco vědci se snaží komáry odnaučit přenášet choroby, a prý se jim to začíná dařit, pití krve se jejich okřídlené klientky odmítají vzdát. Jedinou možností, jak se komárů zbavit, se mi jeví, opít je. Vzpomeňme si na něžnou písničku Komáři se ženili, kde jim ve druhé sloce přinesl slavíček vína žejdlíček a hned v následující se komáři opili, až komára zabili. A měli bychom to bez práce. Také komářice přitahuje alkohol, respektive pivaři (kteří mají podle studie o patnáct procent víc štípanců než ostatní). Ti totiž vydechují speciální odér, který jim voní. Stejně jako lidský pot. Oboje ucítí na pětatřicet metrů. Doslova lahůdkou jsou pak pro ně nositelé krevní skupiny nula. A děti, protože mají tenčí kůži než dospělí, takže si nemusejí tak namáhat sosák. Když už na vás komár usedne, těžko ho setřesete. Na prstech má totiž drápky a na chodidlech suchý zip. V letu pak vydává hvízdavý tón způsobený chvěním křídel a – považte - zpěvem (hlasivky má v hrudi). Největším hitem je v této komunitě výše zmíněný song o komáří svatbě a samozřejmě Včelka Mája. Hlavně u německy hovořícího hmyzu. 

Než se pomilují, musejí se napřed sladit
Vlastní ženící obřad začíná tím, že se za soumraku slétnou samečci do velkých rojů a samičí krasavice pořádají casting, přičemž na velikosti prý při něm nezáleží. Nejvíc jdou naopak na odbyt průměrně vzrostlí jedinci. Jakmile se k sobě pár přiblíží, měl by se před spojením nejdříve sladit. Samička totiž piští na frekvenci 400 Hz, zatímco sameček na 600 Hz, a to je zjevná disharmonie. Aby si hned zpočátku nevyčítali, že on nebo ona musí ustupovat, dohodnou se na 1200 Hz, což představuje tón někde v tříčárkované oktávě. Najděte si ho na piánu, ať to nemusím složitě vysvětlovat. Nicméně je to poměrně vysoko. Pro odborníky to bylo velké překvapení, jelikož se domnívali, že komáři slyší jen hlubší tóny a samičky jsou dokonce hluché, jak poleno.

Déšť jim nevadí
Asi vám neřeknu nic objevného, když napíšu, že komár prochází čtyřmi stádii: vajíčko, larva, kukla a dospělý hmyz (to už popsal Aristotelés), které stihne za pouhé čtyři dny. Kukly si nejvíc libují ve vlhku a ve vodě. Na rozdíl od většiny ostatního hmyzu se umějí pohybovat a ještě přitom trubičkou na zadku dýchají ze vzduchu kyslík. Během svého života hledají komáři potravu jen v okruhu jednoho kilometru od domova (o moc dál se jim nechce), nemají rádi suchý, horký vzduch, průvan, který si s nimi pohrává, jak chce, vůni hřebíčku, anýzu a eukalyptu a létání ve výškách (asi mají závratě), takže od šestého patra výš máme od nich pokoj (pokud si je nepřivezeme výtahem). Podobně jako letadla, také komáry nedostaneme na ranvej v mlze. Déšť jim ale nevadí. Na nákup se vydávají jen večer, v noci a ráno. Den tráví v chládku (čímž nemyslím vězení, i když ho nevylučuju).

Jak je z předešlého výkladu patrné, na komáří upířice neplatí česnek, ale spíš šestipatrové chůdy a fén. Pokud nepomáhá ani to, nepije vám krev upír, ani komár, ale špatně naladěná (nebo chcete-li sladěná) manželka. Holt se musíte naučit oba pískat na frekvenci 1200 Hz.

Vašek Vašák

Vašek VašákRE: Abych nezapomněl19:3629.9.2013 19:36:23
Vašek VašákRe: Přeji...19:3429.9.2013 19:34:55
Marek TrizuljakAbych nezapomněl09:2428.9.2013 9:24:17
Marek TrizuljakPřeji dobré sobotní ráno :-)07:3928.9.2013 7:39:25

Počet příspěvků: 4, poslední 29.9.2013 19:36:23 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.

Vašek Vašák

Vašek Vašák

Fejetony, fotoblogy a jiné drobnosti (pokud možno veselé)

Novinář, muzikant, hudební skladatel a (s prominutím) spisovatel :-) Flag Counter

REPUTACE AUTORA:
12,18 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora

tento blog
všechny blogy

Zajímavé články

Co právě čtu

  • Záznamy z archivů, abych mohl dokončit knihu
  • Texty Fulghuma, Leakocka, O´Henryho a dalších, s nimiž je sranda

Co právě poslouchám

  • Ticho. Čím jsem starší, tím víc mu přicházím na chuť :-)

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Pošlete mi vzkaz

Zbývá vám ještě znaků. Je zakázáno posílat reklamu a vzkazy více bloggerům najednou.