Na kus řeči u Sovy. A Medy

sobota 25. leden 2014 16:02

Vpravo Sovovy mlýny
www.praguecityline.cz

Člověka občas potkají okamžiky, o něž by se rád podělil s ostatními. To je i případ mé návštěvy Musea Kampa a Medy Mládkové.

Na návštěvu Sovových mlýnů, kde muzeum i českoamerická sběratelka moderního umění sídlí, mě a fotografa Milana Linharta pozval výtvarník Marian Karel, s nímž jsem zde dělal rozhovor pro časopis Xantypa. Nejprve nás provedl expozicemi, pak povyprávěl o tom, jakou bitvu musel svést s památkáři, než mu povolili jeho "skleněnou věžičku" a na závěr projevil přání, pozdravit ještě Medu Mládkovou. 

 

VVMedaKarelMALY.jpg 
Foto: Milan Linhart

Překvapili jsme ji, jak v domácím oděvu polehává u televize (postěžovala si, že ji trochu pobolívají záda) a rozčiluje se nad projevy politiků v parlamentu, které právě sledovala (na snímku je kromě mé maličkosti a paní Mládkové i výtvarník Marian Karel).MedaMALY.jpg
Foto: Milan Linhart

Když jsme od ní odcházeli, nedalo jí to, aby kromě nás nepozdravila i „své“ holuby, kterých jsme si do té doby ani nepovšimli. Bylo jich snad padesát a seděli způsobně nad jejím vchodem. Jakmile se objevila ve dveřích s miskou zrní, začali nad ní jako na povel kroužit. Jen pro zajímavost - na podzim bude Medě Mládkové 95 let! 

 

malinovasonacomMALY.jpg
Foto: www.malinovasona.com

Takhle vypadá Karlova tolik diskutovaná "věžička" zdola.

 

karelzvezeMALY.jpg 
Foto: Milan Linhart

A takhle krásný pohled na panorama Hračan skýtá.

 

kostkaMALY.jpg
Foto: Milan Linhart

Další vyhlídkou je o něco níže umístěná Karlova "děravá kostka".

 

karelodrazMALY.jpg
Foto: Milan Linhart

Mariana Karla (letos sedmdesátiletého profesora Ústavu průmyslového designu FA ČVUT v Praze; vyučuje i v USA, Japonsku, na Novém Zélandu a ve Velké Británii) nejprve proslavilo sklo. Lákal ho jeho čtvrtý rozměr, vznikající průhledem, ale i měnící se odrazy, které ze statického objektu dělají dynamický. Marian Karel je zastoupen ve sbírkách po celém světě, mimo jiné i v Louvru. Mimochodem, pan profesor na to, co má za sebou (eventuálně, jak extravagantně vypadá), je normální chlapík, s nímž se velice příjemně povídá. Jestli vás to zajímá, nenechte si rozhovor s ním ujít.

 

bushova.jpg
Foto: Vašek Vašák

Těsně po povodni v roce 2002 navštívila vzpamatovávající se Museum Kampa Laura Bush - manželka tehdejšího amerického prezidenta George Bushe juniora. Než jsem ji a Medu Mládkovou mohl vyfotit, byl jsem podroben já i můj fotoaparát a objektivy důkladné prohlídce příslušníků FBI, kteří paní prezidentovou hlídali.

 

Meda Mládková 

Narodila se 8. září 1919 poblíž areálu zámku v Zákupech, kde byl její otec sládkem. V roce 1946 odešla do Ženevy studovat ekonomii, z níž zde získala doktorát. Po únoru 1948 se rozhodla do Československa nevrátit. V letech 1955 - 1960 studovala dějiny umění na Sorboně v Paříži, kde se seznámila i se svým budoucím manželem Janem Mládkem, který pracoval v Mezinárodním měnovém fondu. Časem společně vybudovali rozsáhlou sbírku moderního umění. 

 

Sovovy mlýny

První historické zmínky o nich pocházejí ze 14. století, ale podle všeho tu stály už v 10. století. Po požáru, který mlýny zachvátil během husitských válek, se je rozhodl koncem 15. století obnovit a přestavět Václav Sova z Liběvsi. Původně byly postaveny v gotickém stylu, který pak byl - zejména po několika požárech a povodních - změněn na ten, který právě v té době byl v kursu. Po roce 1913 mlýny odkoupilo od tehdejšího majitele Odkolka město a v roce 1920 byla část zbořena z důvodu regulačních prací na Vltavě. Mlýny byly dlouho v dezolátním stavu, až teprve nedávno byly opraveny. Práce paradoxně skončily krátce před povodní v roce 2002.

 

Museum Kampa

V roce 1989 Jan Mládek zemřel. Meda se vrátila do Čech a sbírku věnovala Hlavnímu městu Praha. Magistrát se pak rozhodl poskytnout Nadaci Jana a Medy Mládkových pro sbírku objekt Sovových mlýnů a vložit do rekonstrukce areálu 20 miliónů korun. Museum Kampa představuje "modernismus za železnou oponou“ a současně významnou kolekci děl malíře Františka Kupky a sochaře Otto Gutfreunda. V současné době je zde mimo jiné i výstava Josefa Lady. 

 

 

Vašek Vašák

Vašek Vašák

Vašek Vašák

Fejetony, fotoblogy a jiné drobnosti (pokud možno veselé)

Novinář, muzikant, hudební skladatel a (s prominutím) spisovatel :-) Flag Counter

REPUTACE AUTORA:
12,24 (VIP)

Tipy autora

Zajímavé články

Co právě čtu

  • Záznamy z archivů, abych mohl dokončit knihu
  • Texty Fulghuma, Leakocka, O´Henryho a dalších, s nimiž je sranda

Co právě poslouchám

  • Ticho. Čím jsem starší, tím víc mu přicházím na chuť :-)

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky