Co si počít s čestným občanstvím?

středa 26. únor 2014 11:06

V indiánské vesnici
Vašek Vašák

Ač to zní (pro mě dodnes) neuvěřitelně, od roku 2006 jsem čestným občanem Asunciónu - hlavního města Paraguaye. Do nedávna mě ani nenapadlo o tom vůbec přemýšlet. Říkal jsem si něco ve smyslu: "Tak fajn." Poslední dobou mi ale začalo vrtat hlavou, jaká práva a povinnosti z toho vlastně pro mě vyplývají? 

V České republice lze udělit čestné občanství města fyzické osobě, která se zasloužila o jeho rozvoj… V jiných zemích je významnou poctou. V USA bylo uděleno jen sedmi cizincům (Wikipedie).

 

ja.jpg

Abyste věřili, že nelžu

Jak k němu přijít
K čestnému občanství jsem přišel jako hráč Amfory, která sehrála v Paraguayi zápas s jejich bývalou reprezentací. Od samého příletu o nás pečovali, jako o významnou státní delegaci (všude s námi jezdila policejní ochrana, utkání byl přítomen i tamní ministr sportu). Po fotbale jsme pro domácí (kteří nás porazili, myslím, že 4:1 - řada z nich strávila část své kariéry ve věhlasných evropských klubech), uspořádali kulturní program a strávili s nimi velmi přátelský a příjemný večer. Druhý den nás oni na oplátku pozvali do budovy Konfederace jihoamerických fotbalových zemí, kde nám každému předali výše zmíněný certifikát.

policejniochrana.jpg

Během pobytu jsme měli stálou policejní ochranu

Chce se vám na kakaha?
No jo, ale co pro mě vlastně z čestného občanství vyplývá? Předně bych se asi měl naučit – když ne domorodému jazyku guaraní – aspoň španělsky. Na střední škole jsem začal, ale jelikož jsem byl jediným zájemcem, kurs byl (v čele se mnou) po druhé lekci rozpuštěn. Dnes už si pamatuju pouze ¡Hasta mañana! (na shledanou zítra). S tím bych tam asi moc nepochodil. Mimochodem, Paraguay je jediný stát světa, kde je indiánský jazyk jedním ze dvou úředních jazyků. Abyste si představili, jak vypadá, tak například voda se řekne – y, tady je – a a toaleta = kakaha. Tomu jedinému bych rozuměl.

chram2.jpg

Chrám v Asunciónu

Větší než Německo
Nejspíš bych se měl o Asunción nějak zasloužit, abych nebyl jeho čestným občanem jen zbůhdarma. Tak vám o něm a o celé zemi aspoň něco povím. Paraguay je rozlohou větší než Německo, ale obyvatel je tam zhruba tolik, jako je Slováků. Objevil ji v roce 1524 Portugalec Alejo García. O třináct let později založil Španěl Juan de Salazar Espinoza pevnost Asunción, dnešní hlavní město. V době, kdy jsem tam byl, mělo 1 639 000 obyvatel (sám jsem je počítal). 

predKonfederaci.jpg

Před budovou Konfederace jihoamerických fotbalových zemí stojí pomník, uctívající - balon

Fotbalisté jsou tu za hrdiny
Pro Paraguayce je velmi důležitá rodina. Často se scházejí a prakticky neustále něco slaví. Jednou z nejdůležitějších oslav jsou patnácté narozeniny dívky. Svým významem by se daly přirovnat ke svatbě. Patřičně se oslavují i fotbalová vítězství. Fotbal je pro všechny Jihoameričany jednou z nejdůležitějších lidských činností. Jako odměna za lásku Paraguayců ke kopané byla v Asunciónu postavena budova fotbalové Konfederace pro Jižní Ameriku, na což jsou náležitě hrdí. Stejně jako na své sportovní hrdiny, kteří se nyní všemocně zasazují o vyčištění posvátného a všemi milovaného jezera Yapacarai (taky jsme se snažili přispět alespoň troškou).   

Konfederace.jpg

Budova Konfederace jihoamerických fotbalových zemí


Hlavně ať neprší
Problémem jsou v Paraguayi deště. Pokud začne pršet, zastaví se život v zemi, protože tam neexistuje odpovídající kanalizace. Rozbahněné cesty lze projet jen volským potahem s dřevěnými koly o průměru jeden a půl metru. Volský potah je také jedním z paraguayských symbolů. Dalším je lidový hudební nástroj – harfa.

Harfenista.jpg

Zahrál nám i malý harfenista

Památka na diktátora
Hlavní město Asunción má, jak už bylo řečeno, dokonce víc obyvatel než Praha, i když to není na první pohled patrné. Z jediného kopečku, který je široko daleko, působí spíš jako větší vesnice. Když jsem ho odtud fotografoval, kroužily mi nad hlavou desítky ohromných motýlů. Jako by dávali pozor, abych nezvěčnil něco, co se nemá. Dlouhá léta tu hlídkovala socha generála Alfreda Stroessnera, která zde byla z jeho popudu vztyčena. Když v roce 1989 padl, jeden výtvarník ji rozřezal na kusy a ty zakomponoval do betonové, zamřížované kostky, která dnes stojí před prezidentským palácem (který je volnou kopií pařížského Louvru). Výtvarné dílo má název Památník ztracených.

Stroessner.jpg

Ze sochy diktátora Stroessnera zbyly jen boty (v červeném kroužku)

Neublížil jsi kočce?
Devadesát procent Paraguayců je díky španělské kolonizaci katolického vyznání. Křesťanství se ale zvláště na venkově mísí s původní indiánskou vírou. Šamani tam mají pořád dost práce a jsou nuceni řešit spoustu problémů. Od nemocí, přes finanční poměry, až po strasti s láskou. Venkované věří na duchy a pověry dodnes. Neplodné ženy „pravděpodobně“ zabily ptáka Pitogué a koho bolí zuby, měl by si vzpomenout, jestli neublížil nějaké kočce.

indian.jpg

Indiáni v rezervaci nedaleko Asunciónu

Balzové penisy
V obchoďáku jsem si koupil nádobu na tereré – studený nápoj z cesmíny paraguayské – s dutou lžičkou bombilla, která má na konci sítko. Usrkávání yerba maté je v Jižní Americe společenský obřad. Nádobka, napěchovaná lístky cesmíny a zalitá vodou, koluje od úst k ústům a pozvání k napití je výrazem úcty. Mně se jí dostalo od řidiče našeho autobusu. Zpočátku jsem váhal uslintanou lžičku přijmout, a když se nedíval, nenápadně jsem ji otřel, ale té pocty si vážím. Navíc to bylo velice osvěžující. Oblíbenými suvenýry jsou také sošky mužů s velkými penisy z balzového dřeva. Symboly plodnosti jsou pro indiány charakteristické.

matky.jpg

Indiánské ženy a děti

Za volant bez řidičáku
V Paraguayi je dost svérázně řešena doprava. Vlaky tu (s výjimkou turistických) už drahně let nejezdí. Nahradily je nákladní automobily a autobusy, které zastaví na mávnutí ruky. Jízda autem bývá často dobrodružná, protože tu mnozí řidiči sedají za volant částečně nebo i dost opilí. A ani jim to nepřijde jako prohřešek proti pravidlům. Jakmile totiž dosáhne Paraguayec osmnácti let, může si zajít na radnici vyzvednout řidičský průkaz. Bez autoškoly! Na křižovatkách to podle toho vypadá. Navíc tu jezdí automobily v katastrofálním technickém stavu.
Zajímavé také je, že slumy, v Jižní a Střední Americe tak typické, v Asunciónu většinou nespatříte.

vesnice.jpg

Siesta v indiánské vesnici, vzdálené několik kilometrů od hlavního města

Pohodáři
A co říci závěrem? Paraguayci jsou velmi milí a pozitivně smýšlející lidé. Sálá z nich klid a pohoda, radost ze života a dobrá nálada. To jsou vlastnosti, které by mohla Paraguayi každá země světa závidět. I ta naše.

Pořád jsem ale nepřišel na to, co z čestného občanství jejich metropole pro mě vyplývá. Co se týká povinností, doufám, že jsem pro „své“ město alespoň pro dnešek vykonal dost. A práva? Poraďte, ať něco třeba neprošvihnu :-)

 

 A ještě pár fotek

 

sochaindiana.jpg 

Socha indiána vzhlíží z kopce (už bez asistence diktátora) na Asunción

 

 

A1.jpg

Asunción odtud působí jako větší vesnice

 

 

A3.jpg

Odpolední klídek jihoamerické metropole

 

 

A4.jpg

Ale i "rušné" velkoměsto

 

letiste.jpg

Letiště (skutečná přistávací plocha je ovšem o pár set metrů dál)

 

 

ridicbusu.jpg

Řidič autobusu (nám byl ale přidělen lepší bus - tenhle přijel jen proto, abychom se vyděsili :-). Paraguayjci se rádi smějí.

 

 

vedlechramu.jpg

I takhle vypadá čilý městský provoz

 

 

dOMINGOmARTINEZdeIRALA.jpg

Španělský conquistador Domingo Martinez de Irala podnikal z Asunciónu dobyvačné výpravy za stříbrem

Vašek Vašák

Vašek Vašák

Vašek Vašák

Fejetony, fotoblogy a jiné drobnosti (pokud možno veselé)

Novinář, muzikant, hudební skladatel a (s prominutím) spisovatel :-) Flag Counter

REPUTACE AUTORA:
12,24 (VIP)

Tipy autora

Zajímavé články

Co právě čtu

  • Záznamy z archivů, abych mohl dokončit knihu
  • Texty Fulghuma, Leakocka, O´Henryho a dalších, s nimiž je sranda

Co právě poslouchám

  • Ticho. Čím jsem starší, tím víc mu přicházím na chuť :-)

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky