Pozor na hladové nevěsty

úterý 27. květen 2014 07:57

zh56.rajce.idnes.cz

Pavouci mají osm nohou. Pokud jich napočítáte jen sedm, jde buď o válečného invalidu, nebo oběť dětské škodolibosti. Další možností je, že matematika nebyla váš oblíbený předmět, a asi byste se měli vrátit do školy. 

 

Jistí se jako horolezci

Pavouci jsou v mnohém jiní, než ostatní tvorové. Jednak se hromadně žerou – ačkoliv, abych byl spravedlivý, ne úplně všichni – a umějí tkát pavučiny, což třeba pes nebo kočka nesvedou.
Vlákna, která jsou schopni vytlačit, jsou nejen pevná jako nylon, ale navíc dokonale elastická. Pavoučí druhy, které neuznávají pavučiny (najdou se takové), se jimi jistí při zdolávání hladkých kolmých stěn, jako horolezci.

 

My máme doma Péťu
Zhruba polovina kořisti, která se zachytí v pavučině, unikne. Pavouk bezpečně pozná, jestli mu na ni spadl lísteček, nebo v ní uvízla moucha. Číhá obvykle nahoře, protože dolů se mu utíká lépe než opačně. Své sítě staví skoro každý den znova, což mu zabere tak hodinu času. Někteří vrhačovití si je umotají jenom mezi paže, a jakmile vidí oběd, rozběhnou se za ním, otevřou náruč, jako by se s ním chtěli vřele přivítat a síť se v tom okamžiku až desetkrát zvětší. Velké druhy jsou schopné ulovit i ptáka a ještěrku.
Jsou lidi, kteří se pavouků štítí nebo bojí a zabíjejí je. Naši domácí pavouci jsou ale užiteční, takže bych doporučoval si je naopak hýčkat, pojmenovat si je (u nás bydlí Péťa) a skamarádit se s nimi. Nevyhánějme je. Pavouci se u nás cítí dobře, jsou tam zvyklí, a tudíž se stejně vrátí. Venku by zesnuli.

 

Nenechat se hned zkraje sežrat
Svoji oběť pavouk nejprve ochromí, nebo usmrtí jedem, pak do ní napumpuje trávicí šťávy, nechá je působit a zkapalněný obsah pak malým otvorem v jejím těle vysaje. Má totiž příliš úzká střeva na přijímání pevné stravy.
Samičky pavouka jsou větší a mají neustále hlad, takže když se za nimi vydají samečkové s neslušnými návrhy, musejí jim dát napřed jasně najevo, že nejsou žrádlo, ale nápadníci. Dělají to tak, že na okraji jejich sítí vybubnovávají milostné signály, a teprve až to ona pochopí (což může chvíli trvat - ne každá pavoučice je inteligentní) a přemění se z predátorky v nevěstu, mohou si dovolit se přiblížit.

 

Slíďáci jsou exhibicionisti

Samec snovačky se dokonce kvůli tomu naučil vydávat zvuky jako cvrček. Skákavkovití, kteří mají dobrý zrak, při milostných rituálech, považte, tančí. Starší jedinci ploužák, mladší kvapík. Slíďáci přitom ještě ukazují, nestydové, různé části těla. Lovčíci zase, než jdou na námluvy, chytí mouchu, zabalí ji do pavučiny a předají ji své vyvolené jako dárek. Pak ji oplodní, zatímco žere. Najdou se ale vykukové, kteří neuloví nic, přinesou jen prázdný chuchvalec a využijí okamžiku, kdy v něm slečna marně hledá. Najdou se mistři, kteří umí samičku svými dotyky natolik zhypnotizovat, že si na ně nejen netroufne, ale doslova jim zobe z ruky. To už je přímo vysoká škola namlouvání. Listovník se s tím nepáře a svoji milou jednoduše spoutá.

Starou sní, s mladou si užije

Samci většiny druhů však páření přežijí a někteří dokonce nějaký čas poté se samicí bydlí ve společné domácnosti. Černá vdova, navzdory svému jménu, svého ženicha nechává na pokoji, protože je oproti ní tak malý, že by v jejím jídelníčku splnil maximálně úlohu jednohubky.
Abych to ale pouze nezlehčoval, existují také nemilosrdné kanibalky. A pro genderovou vyváženost dodám - i kanibalové. Samci druhu Micaria sociabilis často při výběru partnerky napřed sežerou starší samici a pak se spáří s mladší. Zatím prý to pořadí nikdy neotočili.

 

Nymfomanka

Naopak sklípkánci předem vědí, že to mají spočítané, že je jejich vyvolená nakonec stejně zahubí a dokonce se stanou potravou vlastních dětí. Stepník rudý, který žije několik dní před pářením se samičkou, aniž by si na něj cokoli dovolila a okusovala ho, je zase takový srab, že po aktu sám dobrovolně pojde. Skočí pod vlak. Samec šestiočky sadistické oproti tomu své dámě mazaně navrhne, že si budou hrát na pana doktora a když se nedívá, vbodne jí spermie do zadku. Pan Theridiosoma je naopak pechař. Když se chce po několikavteřinovém užívání nenápadně vytratit, přitáhne si ho ta jeho nymfomanka za vlečné lano zpět a nedá mu pokoj, dokud ten chudák vyčerpáním nezhyne. I takové jsou nevěsty. Čest jeho památce. 

Vašek Vašák

Vašek Vašák

Vašek Vašák

Fejetony, fotoblogy a jiné drobnosti (pokud možno veselé)

Novinář, muzikant, hudební skladatel a (s prominutím) spisovatel :-) Flag Counter

REPUTACE AUTORA:
12,24 (VIP)

Tipy autora

Zajímavé články

Co právě čtu

  • Záznamy z archivů, abych mohl dokončit knihu
  • Texty Fulghuma, Leakocka, O´Henryho a dalších, s nimiž je sranda

Co právě poslouchám

  • Ticho. Čím jsem starší, tím víc mu přicházím na chuť :-)

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky