Nemám rád nedobrovolné sdílení

pátek 30. květen 2014 13:03

Ilustrační foto
www.praha.eu

Sdílet se dá leccos. Nejen článek, video nebo obrázek na internetu. 

„Milí snoubenci, jste připraveni sdílet vzájemně dobré i zlé?“ ptá se (pokud mě paměť neklame, což nevylučuji), oddávající. Každopádně jde o dobrovolné sdílení, i když ho časem někteří dodatečně litují. Dobrovolně sdílíme i vzduch, podnebí, teritorium (pokud máme to štěstí, že žijeme ve svobodné zemi), s kolegou z práce svoji manželku (tohle sdílení je ovšem dobrovolné jen potud, než se to dozvíme), v Londýně a Birminghamu dokonce zavedli pro příležitostné řidiče sdílení aut (které se ovšem pro nezájem zákazníků neosvědčilo).

Existuje však i nedobrovolné sdílení. Třeba zápachu z přepálených jídel z vedlejší restaurace, hluku sousedovy cirkulárky, eventuálně cizích telefonických hovorů.
Nedávno jsem si dal práci s tím, abych spočítal, kolik se jich na mě valí současně z jednoho vozu tramvaje. Bylo jich dvacet jedna!
„Miláčku, uděláme si dnes hezký večer, co říkáš?“ – „Už potřetí vám opakuju, že ta sprcha, kterou jsem si u vás koupil, nefunguje!“ – „Babi, na nic nesahej, za chvíli jsem doma, víš, jak to posledně dopadlo.“ – „Jasně, vole, zejtra v sedm ve Vagonu. A vem si nějakou škváru, ať to pořádně rozjedem.“ – „Nebreč, Žofie, upozorňovala jsem tě, že když dostaneš z té písemky pětku, nikam nepůjdeš.“ – „Ivánku, kamaráde, můžu mluvit?“...

Možná se ze mě stává nerudný dědek, ale tohle opravdu nemůžu. Nemám rád fráze, ale udělám výjimku a připomenu, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého.

Do toho spadá i sdílení, rovnající se krádeži. A tady si trochu přihřeju i svoji polívčičku. Nemám o sobě jako o autorovi přehnané mínění, ale když už mě něco napadne, opravdu nechci, aby mi to kdosi v podstatě beztrestně ukradl.
Na OSA se, zvlášť v poslední době, hází spousta špíny. V programech některých politických stran se dokonce volá po jejím zrušení. Připomínám, že už jen vypovězění recipročních mezinárodních smluv (první z nich byly uzavřeny přesně před devadesáti lety) by bylo takřka nemožné. Nebo byste chtěli, aby se u nás nepouštěla zahraniční muzika a filmy? Eventuálně, aby se uváděla načerno, jak se děje v Severní Koreji a podobných totalitních zemích?
   
Pro všechny kverulanty, ale i pro ty, které to zajímá, uvádím pár údajů.
+ Ustavující Valná hromada OSA (Ochranného sdružení autorského) byla svolána českými skladateli, spisovateli a nakladateli 9. 10. 1919. 
+ Zakládajícími členy OSA byli mimo jiné Rudolf Piskáček (známý operetní skladatel a kapelník), Karel Hašler (písničkář a skladatel) a Josef Šváb (herec a dramatik).
+ Prvním předsedou OSA byl zvolen o rok později hudební skladatel J. B. Foerster. 
+ V roce 1927 se stala v Paříži OSA zakládajícím členem světové konfederace ochranných autorských společností.
+ V roce 1928 se rozhodli autoři obětovat po tři roky své honoráře na zakoupení sídla OSA v dnešní ulici Čs. armády číslo 20 (nemusím připomínat, že mezi nimi byl Leoš Janáček a všechny naše tehdejší skladatelské hvězdy, pro něž byly často honoráře významným zdrojem příjmů).

Je mi jasné, že otázka, co by se mělo, a co nemělo platit OSA, víceméně rozděluje společnost, a že současné zpoplatnění hudby dokonalé není (přestože se OSA po roce 1990 inspirovala u podobných organizací ve vyspělých demokratických zemích). To ale ještě neznamená, že by se měla přehlížet krádež duševního vlastnictví, anebo dokonce usilovat o likvidaci instituce, která má svou tradici a je potřebnjěší, než si vůbec uvědomujeme.
Věřte mi, že to neříkám primárně kvůli sobě (autorské tantiémy jsou pro mě pouze přilepšením), ale z principu. A principy by se měly ctít.

Vašek Vašák

Vašek Vašák

Vašek Vašák

Fejetony, fotoblogy a jiné drobnosti (pokud možno veselé)

Novinář, muzikant, hudební skladatel a (s prominutím) spisovatel :-) Flag Counter

REPUTACE AUTORA:
12,24 (VIP)

Tipy autora

Zajímavé články

Co právě čtu

  • Záznamy z archivů, abych mohl dokončit knihu
  • Texty Fulghuma, Leakocka, O´Henryho a dalších, s nimiž je sranda

Co právě poslouchám

  • Ticho. Čím jsem starší, tím víc mu přicházím na chuť :-)

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky