Mukařov a kardinál Beran

neděle 8. červen 2014 17:33

V Mukařově
Vašek Vašák

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mukařově není nijak výjimečně vzácný, ale mně se líbí. Mukařov je navíc zajímavý vyhnanstvím kardinála Berana.

 

První zmínka o zdejším farním kostele pochází ze 14. století. Tohle ale bohužel není on. Ten původní byl nějaký čas používán i utrakvisty a později ho vypálili Švédové.
V roce 1786 zde byla zřízena takzvaná lokálie (která patřila pod farnost v jiné obci; farnost zde vznikla až v roce 1855), kostel se postupně rozpadal, až byl z bezpečnostních důvodů zbořen. Při bourání byl v každém rohu chrámové lodi nalezen kámen s důlkem. V každém z nich byly z olova ulité symboly čtyř evangelistů. 

nahoru.jpg

Foto: Vašek Vašák

 

Původní kostel byl vyšší, uvnitř byly nalezeny stopy původní malby a nad sakristií vytesaný znak s nápisem „Benda Hula ze Srbína“.

zvenku.jpg

Foto: Vašek Vašák

 

Současný kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mukařově (který je uváděn jako kulturní památka) byl zbudován v letech 1890-1893 v pseudogotickém slohu a 13. srpna 1893 ho vysvětil biskup Ferdinand Kalous. Na stavbu ze žulového kamene, připomínající kostely ve Francii a Anglii, přispěl větší částkou kníže Lichtenštejn, třetinu tvořila sbírka mezi místními věřícími.
V nynějším presbytáři jsou dvě původní malovaná okna (svatého Jana Křtitele a klečící Panny Marie pod křížem), některé části a zařízení jsou zachované rovněž z dřívějška.

vnitrek.JPG

Foto: Vašek Vašák

 

Svědomí minulosti

 

charitnidomov.jpg

Charitní domov (zdroj: tabule na kostele)

 

Nedaleko kostela je charitní domov pro seniory, původně klášter kongregace svaté Hedviky. Od roku 1963 tu nuceně pobýval kardinál Josef Beran, kterému komunistický režim po propuštění z internace zakázal žít a působit v Praze. Mimochodem, Beran byl zatčený už jako rektor teologického semináře po atentátu na Heydricha v roce 1942 a až do konce války byl umístěný v koncentračním táboře v Dachau. V roce 1946 se stal arcibiskupem pražským, ale od roku 1949 byl internován pro změnu komunisty na různých místech až do roku 1963. Přitom byl neustále sledován a pokoušen příslušníky StB. Jak je pečlivě zaznamenáno - všem jejich svodům odolal. V roce 1965 ho papež Pavel VI. jmenoval kardinálem a režim mu dovolil odcestovat do Říma. Když odjížděl, byl přesvědčen, že mu bude umožněno vrátit se, což se ale nestalo.

zpravy.idnes.cz.jpg

Kardinál Josef Beran (www.zpravy.idnes.cz)


Zemřel 17. května 1969 na rakovinu plic v Papežské koleji Nepomucenum v Římě, kde také bydlel. Bylo mu 80 let. Když komunistická vláda nepovolila převoz jeho ostatků do vlasti, rozhodl papež Pavel VI., aby spočinuly po boku papežů v chrámu svatého Petra. Žádnému jinému kardinálovi se té cti nedostalo.
V roce 1998 byl zahájen proces Beranova blahořečení (blahořečení papeže Pavla VI. je očekáváno 19. října 2014) .

Vašek Vašák

Vašek Vašák

Vašek Vašák

Fejetony, fotoblogy a jiné drobnosti (pokud možno veselé)

Novinář, muzikant, hudební skladatel a (s prominutím) spisovatel :-) Flag Counter

REPUTACE AUTORA:
12,24 (VIP)

Tipy autora

Zajímavé články

Co právě čtu

  • Záznamy z archivů, abych mohl dokončit knihu
  • Texty Fulghuma, Leakocka, O´Henryho a dalších, s nimiž je sranda

Co právě poslouchám

  • Ticho. Čím jsem starší, tím víc mu přicházím na chuť :-)

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky