Chapadla, chapadla a... chapadla

neděle 17. srpen 2014 00:12

www.zabaci.cz

Chobotnice je jednak Z druhého patra (oblíbená hlavně u dětí), pak se zelenou metalýzou, jež měla stát na Letné (dětem nevadí, ale některým dospělým pije krev) a mořská (pozor: jako domácí mazlíček neobstojí, spíš vás samou láskou umačká).


Domeček s dveřmi

Chobotnice má osm chapadel s přísavkami a bradavičnatým baťúžkem, kam si ukládá mozek a nervový systém. Mozečky má i v každém z chapadel, což usnadňuje jejich koordinaci (aby ji nemusela do zblbnutí trénovat). Ač se to tedy na první pohled nezdá, je to nejspíš chytré zvíře. Někteří vědci ji dokonce srovnávají s delfínem. Ne, že by ovládala anglická nepravidelná slovesa a počítat do deseti, ale její počínání je pozoruhodné. Dokáže si třeba postavit obydlí s dveřmi. Připlave potápěč, chce nakouknout dovnitř a bum – zabouchne mu je přímo před nosem! Fakt. Alespoň se to píše.

Prostě ženská

A protože je chobotnice ženského rodu, je také marnivá, což se projevuje tím, že si do domečku tahá všelijaké blyštivé předměty. Lastury, sklíčka, nebo, považte, žárovky! Prý to taky umí doma pěkně rozsvítit. Chobotnice je hravá a mazaná. Před vetřelci ji většinou uchrání nahnědlé zbarvení, podobné barvě dna, a pokud jde do tuhého, nabere chapadlem písek, rozhází ho kolem a než se usadí, nenápadně frnkne. Dost dobře totiž plave. Ostatně, ve vodě se toho o moc víc dělat nedá.

 

Odšpuntovala bazén

Dokáže i rozlišovat tvary a povrchy různých těles a rozpozná byť jen nepatrné koncentrace látek. Je také výjimečně šikovná. V kalifornské Santa Monice objevila jedna výtečnice v nádrži, v níž byla umístěna, ventil, uvolnila ho a vodu vypustila, přičemž vyplavila budovu místního akvária. Rošťanda. Jo a taky umí uhádnout výsledky fotbalových zápasů na mistrovství světa. Pamatujete na schopnosti německého chobotníka Paula?

 

Páření za trest

Chobotnice najdete ve všech světových oceánech a mořích, kromě polárních oblastí. Tam by potřebovaly neoprenový obleček, který by se ale na ně moc složitě šil a tudíž by byl drahý. Nejradši se zabydlují v korálových útesech a loví v noci, což však bývá v temných hlubinách problém zjistit. Vyloženě smutnou kapitolou v jejich životě je - na rozdíl od lidí – páření. Samec totiž bezprostředně po něm hyne. Samička se tváří jako by nic a stará se zatím o vajíčka. Protože ale přitom nepřijímá potravu, krátce po jejich vylíhnutí umírá i ona. Hladem. Že se nedomluví třeba s kraby, aby jí občas přinesli nějaké plody moře? Nebo pohlídali malé?!

 

Kdo vyfotí krakatici?

Dobře vyvinutá chobotnice dosahuje až třímetrové délky a váhy pětadvaceti kilogramů. Kam se ale hrabe na krakatici obrovskou, která má prý až dvacetimetrová chapadla. To se ovšem jen domníváme, protože tak velkou příšeru nikdo na vlastní oči neviděl. Anebo viděl, ale těsně předtím, než si ho dala s knedlíkem a se zelím. O krakaticích existuje mnoho legend, ve kterých se jim připisují záhadná zmizení trosečníků, či dokonce bojové lodi s celou posádkou. Bůhví. Poprvé se ji podařilo vyfotografovat Japoncům až v roce 2004. Pak krakatice uprchla a k návnadě zůstalo přichyceno její pět a půl metrů dlouhé chapadlo. Od té doby je, chudinka, invalidní a v tramvaji ji pouštějí sednout.

 

Plovoucí ostrov

Krakatice, nalezená v roce 1887 na pobřeží Nového Zélandu, byla větší pořízek. Měřila celkově 17,35 metrů! Největším hlavonožcem je ovšem kalmar Hamiltonův, žijící v antarktických vodách. To už je plovoucí ostrov. V Austrálii zase můžeme narazit na nejjedovatější chobotnici na světě. Žije ve skalních tůních, je malinkatá (od dvanácti do dvaceti centimetrů), docela hezká a vypadá, jako slušná holka. Pokud si ovšem usmyslíte, že ji vytáhnete na břeh, objeví se na její béžové kůži modré kroužky a okamžitě vás hryzne. Není to sice bolestivé, dokonce si toho ani nemusíte všimnout, leč jed vás za pár minut znehybní a pakliže se vám nedostane včasné pomoci, zemřete zadušením.

 

Se žralokem na ni nechoďte

Hitem na You Tube je souboj chobotnice se žralokem. Jak si myslíte, že dopadl? Ono už je zajímavé, jak k němu došlo. Nezaútočil obávaný predátor, jak by se většina z nás domnívala. Plaval si jen tak kolem, jako by se nechumelilo. Najednou si ho ale chapadlo přitáhlo, přidalo se druhé, třetí, páté, osmé a utahovaly a utahovaly, až zabiják dodýchal. Schválně si to najděte!

Vašek Vašák

Související články


Vašek Vašák

Vašek Vašák

Fejetony, fotoblogy a jiné drobnosti (pokud možno veselé)

Novinář, muzikant, hudební skladatel a (s prominutím) spisovatel :-) Flag Counter

REPUTACE AUTORA:
12,24 (VIP)

Tipy autora

Zajímavé články

Co právě čtu

  • Záznamy z archivů, abych mohl dokončit knihu
  • Texty Fulghuma, Leakocka, O´Henryho a dalších, s nimiž je sranda

Co právě poslouchám

  • Ticho. Čím jsem starší, tím víc mu přicházím na chuť :-)

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky