Nesyslí. Všechno hned zbaští

pátek 12. září 2014 12:37

www.zoodecin.cz

Měl se stát maskotem pražské olympiády. Kdyby k ní došlo, paradoxně by na to doplatil, protože sportoviště měla vyrůst v Letňanech, kde je jeho největší kolonie v České republice. Sysel obecný.

 

Proč žijí na letištích?

Říká se, že k nám tato milá zvířátka přitáhla z Asie s prvními zemědělci, kterým pak ve finále jejich úrodu (jako vždy) sežrala. Koncem 18. století už tu nebyla žádnou vzácností a před padesáti lety patřila dokonce mezi přemnožené škůdce. Socialistické zemědělství jim tudíž vyhlásilo válku a uměle zcelené lány a metráky pesticidů, které se na sysly odevšad sypaly, jejich početné rodiny skutečně šmahem likvidovaly. Podle posledního sčítání syslů jich u nás žije dva a půl tisíce a početnější partičky jsou už jen na letištích v pražských Letňanech a ve Vyškově. Proč zrovna tam? Někdo jim namluvil, že pro ně přiletí hodný strýček z Ameriky a vezme je na dovolenou do prérie, o níž se dočetly v mayovkách.

 

Neradi chodí do kopce

Ve vysoké trávě nemají syslové přehled o tom, co se kolem děje, protože byli obdařeni krátkými nožičkami a nepomáhá jim, ani když si stoupnou na zadní. Vyhledávají tedy raději prostranství s nízko střiženým pažitem, jako mají letiště a golfové greeny (představa, že se míček už už překulí do jamky, z níž najednou vyskočí sysel a odnese si ho do nory, mě vyloženě baví). Karlovarské golfové hřiště je dokonce nejzápadnějším místem na světě, kde se tato zvířátka vyskytují. Překážkou na jejich cestě do Německa, se, kromě víz a devizového příslibu (syslům totiž nikdo neřekl, že byly zrušeny), stala pohraniční pohoří. Neradi se totiž drápou do kopce.

 

Pozor na faul

Čím se živí? Semínky, výhonky, ale také hmyzem, žížalami a menšími hraboši. Úzkostliví vegetariáni tedy nejsou, takže je s nimi i sranda. Žijí většinou ve velkých rodinách, které mohou mít až stovky členů (v Letňanech šest set). Když hledají společně potravu, vždycky má jeden z nich službu, panáčkuje na zadních nožičkách, rozhlíží se a v případě nebezpečí zahvízdá. Líp to prý neumí ani fotbalový sudí. Jakmile ostatní uslyší, že byl odpískán faul, mají natrénováno bleskově zmizet v norách.

 

Smysl syslího života

Každý správný sysel ví, že nora má být hluboká jeden až čtyři metry a dlouhá sedm metrů. V úkrytových norách vysedávají sysli na „krmných lavičkách“, pečlivě oddělují zrna od plev a poslouchají vyprávění zasloužilých kmetů o tom, jak vyzráli na kocoura Mikeše. V zimních norách, které jsou hlubší, se ovšem nevypráví, nýbrž spí. Smyslem syslího života je - hned, jak se na jaře probudí - obskočit syslici. Ta už na to pochopitelně čeká, a nedlouho poté, kdy se tak stane, přivede na svět čtyřčata až osmerčata. To je v noře teprve veselo.

 

Vykrmit se

Neméně důležitým úkolem vzácného zvířátka je, co nejvíce se vykrmit, aby tuková vrstva dosáhla na zimu tloušťky alespoň jednoho centimetru. Jestliže zahlédnete sysla, kterak během žní „syslí“ - tahá si do nory jeden klas za druhým – neznamená to ale, že si je chce schovat na horší časy. Okamžitě je sežere! Po takové hostině většina starých samců zleniví, rezignuje na manželské povinnosti, zahrabává se do suché trávy a už v srpnu uléhá k spánku. Samice a mláďata se cpou až do října.

 

Golfu fakt rozumějí

Sysel je bystrý, čilý hlavně ve dne a o něco větší než jeho sestřenice veverka, od níž se liší tím, že odmítá skákat jako blázen ze stromu na strom. Když se narodí, je úplně holý. Jen co trochu obroste, vyžene ho maminka z nory. Dospělý sysel má přiléhavý kožíšek a na zadku přišroubovaný chlupatý ocásek. Také zadní chodidla jsou z velké části chlupatá. Na hřbetě je zbarven žlutohnědě, podobně, jako podzimní tráva, což mu pomáhá se před kýmkoliv schovat. Třeba před Tigerem Woodsem. Jinak se ale syslové stali golfovými fandy a golfu prý skutečně rozumějí. 

Vašek Vašák

Související články


Vašek Vašák

Vašek Vašák

Fejetony, fotoblogy a jiné drobnosti (pokud možno veselé)

Novinář, muzikant, hudební skladatel a (s prominutím) spisovatel :-) Flag Counter

REPUTACE AUTORA:
12,24 (VIP)

Tipy autora

Zajímavé články

Co právě čtu

  • Záznamy z archivů, abych mohl dokončit knihu
  • Texty Fulghuma, Leakocka, O´Henryho a dalších, s nimiž je sranda

Co právě poslouchám

  • Ticho. Čím jsem starší, tím víc mu přicházím na chuť :-)

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky