Veselí gayové

pondělí 27. říjen 2014 18:07

Delfín skákavý
http://entre_lineas.blogia

Delfín je hned po člověku nejinteligentnější tvor. Pokud nepřestaneme blbnout, může se stát, že nás jednou předežene. 

 

Nemají žábry
Tihle kytovci jsou fakt zvláštní. Tak třeba: přestože jsou klasičtí „podvodníci“, nemají žábry, ale plíce. Nadechují se otvorem na vršku hlavy, a aby si přitom nelokli, mají uvnitř zvláštní záklopky a vzduchové váčky. 

Spí jen půlka mozku
Nebo: ve spánku jim usne vždy jen jedna půlka mozku, zatímco druhá dává pozor. Když je bdící půlka unavená, vystřídá ji ta druhá. Samice chrupou nad vodou, samci pod vodou, takže se musí každou čtvrthodinu vynořit. Vzhledem k tomu mají přerušované spaní a pak jsou po zbytek dne nevrlí. 

Stále usměvaví
Delfíni se mezi sebou dorozumívají všelijakým pískáním, vrzáním, mlaskání a štěkáním. A pořád se usmívají. Orientují se pomocí echokolace – ultrazvukových vln, které jim určí velikost i vzdálenost překážky. Je-li jeden z delfínů zraněn, ostatní přispěchají a snaží se mu pomoci tím, že ho nadnášejí na svých hřbetech až k hladině (pochybuju, že by to pro mě udělal soused). Zraněná pokožka se kolem rány okamžitě stáhne a otvor se vyplní tukem. To koukáte, co?! 

Upevňování mezidelfíních vztahů
Delfín plave rychlostí až 35 km/ hodinu, k čemuž mu pomáhá jeho silný ocas. Ten mu navíc umožňuje vyskakovat si (až deset metrů do dálky a pět metrů do výšky) nebo na něm „tančit“, čehož se využívá k pobavení lidí.
Delfíni se houfují hlavně tam, kde jsou hejna ryb. Ve velkých stádech loví organizovaně, ale zároveň se věnují i zábavě: různým hrám a kroužkům, upevňování mezidelfíních vztahů a - páření. Zbytek času tráví v menších partičkách, které se dělí podle zájmů na karbaníky, pivaře a fotbalisty. Občas se najde i nějaký knihomol, ale ten bývá většinou ostatním pro smích.
 

Brutální milenci
Samečci delfínů patří mezi sexuální divochy. Často samici brutálně znásilní, dokonce byly zaznamenány případy, kdy ohrožovali koupající se ženy. Až teprve na poslední chvíli je zarazilo, že nemají ploutve. Kuriózní ale je, že sex se samičkou provozuje jen čtvrtina z nich. Tři čtvrtiny delfínů jsou homosexuálové! 

Matce pomáhají kamarádky
Mládě se rodí většinou jedno, nečekaně ocasem napřed, a to každé dva tři roky. Porod sledují z povzdálí zkušenější kamarádky, které rodičce hlasitě radí, co a jak, a když se přetrhne pupeční šňůra, pomáhají dostrkat novorozeně na hladinu, aby se mohlo poprvé nadechnout. Pak se starají o zesláblou matku a dítě, a chrání je.
 

Zabije i žraloka
Mateřský pud je u delfínů tak silný, že je delfínice schopna pro záchranu svého potomka zabít i žraloka. Mládě je zpočátku kojeno a přibližně za šest měsíců je schopno ulovit si svou první rybičku. To je pak slávy. Sejdou se rodiče, strýčkové a tetičky a společně hrají „paci, paci pacičky, budem chytat rybičky“. Nejrozšířenější, delfín obecný, se objevuje už na starověkých malbách a vystupuje v dávných legendách, popisujících, jak zachraňuje topící se lidi a vozí na svých zádech malé děti. Dnes už víme, že tyto příběhy zřejmě mají reálný základ.

 

Zajímavosti
+ Delfín obecný měří přes dva a půl metru a váží více než dva metráky. Na těle má mnoho kreseb a barev - neexistují dva stejně zbarvení jedinci. Slyší lépe než netopýr.
+ Delfín dlouholebý je vyloženě exhibicionista, protože při skoku se ještě prohýbá a vlní, a přitom se dokáže otočit až sedmkrát kolem své osy.
+ Delfín pruhovaný rád pluje kolem lodí, ale někdy přitom nedává pozor, dorazí až do přístavu, anebo uvízne na mělčině.
+ Delfín skákavý skáče nejvýš a nejdál a loví i menší žraloky.
+ Mláďata delfína indočínského se rodí černá. Je to kriticky ohrožený druh.
+ Delfíni se dožívají zhruba třiceti let.

Vašek Vašák

Související články


Vašek Vašák

Vašek Vašák

Fejetony, fotoblogy a jiné drobnosti (pokud možno veselé)

Novinář, muzikant, hudební skladatel a (s prominutím) spisovatel :-) Flag Counter

REPUTACE AUTORA:
12,24 (VIP)

Tipy autora

Zajímavé články

Co právě čtu

  • Záznamy z archivů, abych mohl dokončit knihu
  • Texty Fulghuma, Leakocka, O´Henryho a dalších, s nimiž je sranda

Co právě poslouchám

  • Ticho. Čím jsem starší, tím víc mu přicházím na chuť :-)

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky