Bohem nadaný bohém

středa 26. listopad 2014 04:36

Petr a Josef
Vašek Vašák

Petr Hapka umřel. Realitu tohoto světa však opustil už dávno předtím. „Bude mi lehká zem,“ mu vložil do úst v jedné z písniček textař a kamarád Michal Horáček. Petře, přál bych ti, aby se Michalovo „proroctví“ vyplnilo.

Petr byl bohem políbený skladatel. Když jsem se ho kdysi ptal, jakou muziku poslouchá, odpověděl, že žádnou. Všechnu, na níž mu záleželo, už slyšel. Navíc se zřejmě nechtěl „inspirovat“ u jiných (jak se také někdy říká i nevědomým „hudebním krádežím“). Inspiroval se maximálně u sebe.

Mým prvním textařem byl Oldřich Nový

První, co začal na konzervatoři studovat, byla viola. Když se ovšem provalilo, že hraje po barech (které mu byly už tehdy sympatické), vyhodili ho. Za nějaký čas se na školu vrátil, ovšem do jejího operetního oddělení. Přibyly mu předměty, jako herectví (později hrál i v Krejčově Divadle za branou), tanec (vidět dvoumetrového Hapku v „piškotech“ musel být zážitek) a zpěv (jeho učitel, pěvec Národního divadla Karel Berman, mu tehdy jako první doporučil, aby se místo zpívání věnoval kompozici). Jedním z Hapkových profesorů byl i Oldřich Nový, který Petra vyzval, aby zhudebnil jeho texty pro školní představení v divadle Paravan. ON (v Nového bytě byly všude věci s tímto monogramem) se tak stal prvním Hapkovým textařem!
Petr konzervatoř nikdy nedokončil. „Asi do pětadvaceti mi to bylo líto a pravidelně se mi vracel sen, že propadám u zkoušek. Ten sen se mi zdál znova, když mi nabídli, abych na konzervatoři vyučoval. Odmítl jsem. S bídou zvládnu sám sebe,“ posteskl si kdysi v rozhovoru pro Xantypu (z něhož jsou i jeho a Horáčkovy citace). 
Když se Michal Horáček přiznal, že „dvojku z chování přinesl domů jen jednou, na maturitním vysvědčení, a na všech ostatních měl vždycky trojku,“ trumfnul ho Petr: „Také mně dávali učitelé trojky z chování, ale přitom mě měli rádi a mým vtipům a happeningům se smáli.“ 

 

h__f_m.jpg

Petr, Josef a fotograf (Milan Ležák)
(foto: Vašek Vašák)

 

Nechci hrát celý život jenom boogie

Petr byl bohém. Vzezřením i přesvědčením. Vstával hluboce po poledni, měl rád večírky a ženy. A ony měly rády jeho. „Žít celý život s jednou ženou, je jako hrát celý život jenom boogie,“ mi kdysi řekl a pak se tomu dlouho smál. Rád se smál. Když jsme se bavili o manželství a rozvodu, Michal Horáček filosofoval: Člověk kolikrát ani neví, co je výhra a co prohra. To, že se s někým rozvedete, může na první pohled vypadat jako životní katastrofa…“ a Hapka hned dodal: „Já to považuju vždycky za výhru…“ a zase se svým typickým způsobem rozesmál.
Když jsem pak byl za Petrem v jeho domě na Okoři, bavili jsme se o mnohém. Třeba o filmové hudbě, kterou taky skládám. Vyrazil mi dech informací, že když ji vymýšlí, pouští si filmovou smyčku zásadně bez dialogů! Nezajímají ho. Atmosféru se snaží vyčíst z obrazu. Ostatně jeho tatínek byl malíř (maminka operetní zpěvačka a jejím prvním manželem byl synovec skladatele Franze Lehára).
Mimochodem o jeho chalupě mi kdysi vyprávěl Zdeněk Rytíř. „Představ si, že si tam dělá všechno sám,“ povídal. „Když chce udělat nový krovy, koupí si o tom knížku, nastuduje ji, a pak si je vyrobí!“

A pták začne splachovat…

Nejvíc mě tam ale rozesmál Hapkův loskuták. „Ten pták se naučil napodobovat zvuk mýho mobilu,“ postěžoval si Petr, „takže jsem ho každou chvíli zvedal – a nic. Až jsem se jednou naštval a odnesl klec na záchod. A co si myslíš, že se stalo? Naučil se zvuk splachovadla, takže kdykoli si sednu, pták chvíli počká a už ‚začne splachovat‘,“ smál se.

Dvojici Hapka – Horáček potkalo velké štěstí, že se v životě neminuli. A nás taky. „Největší radost mám, že v Horáčkových textech jsou slova, jako bych je říkal já,“ svěřil se Petr. „Mě zase těší, že Hapka skládá tak, jak bych to složil, kdybych to uměl,“ dodal Michal. Prostě se k sobě hodili. Asi si dneska pustím jejich album Potměšilý host. Anebo jiné. 

Vašek Vašák

Související články


Vašek Vašák

Vašek Vašák

Fejetony, fotoblogy a jiné drobnosti (pokud možno veselé)

Novinář, muzikant, hudební skladatel a (s prominutím) spisovatel :-) Flag Counter

REPUTACE AUTORA:
12,24 (VIP)

Tipy autora

Zajímavé články

Co právě čtu

  • Záznamy z archivů, abych mohl dokončit knihu
  • Texty Fulghuma, Leakocka, O´Henryho a dalších, s nimiž je sranda

Co právě poslouchám

  • Ticho. Čím jsem starší, tím víc mu přicházím na chuť :-)

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky