Nejhůř se má hrobník

čtvrtek 4. prosinec 2014 21:25

www.hedvabnastezka.cz

Grónsko je ostrov, kam Češi moc často nejezdí. Výjimkou je manželská dvojice sociálních etnografů Alena a Jaroslav Klempířovi, pro něž je to druhý domov.


Když dostal Jaroslav Klempíř v roce 1972 nabídku, odjet s dánsko-francouzskou expedicí do Grónska, byl ještě flétnistou (jeho bratr Jaromír je pianista a známý skladatel – složil Proč ptáci zpívají, Hej, páni konšelé, Pošli to dál, C’est la vie ad.). Jaroslav hrál se symfonickými orchestry, v souboru Ars rediviva se věnoval - pod vedením Milana Munclingera - komorní muzice, později doprovázel v Innsbrucku i Plácida Dominga a José Carrerase.

 

magicmaxklub.sk.jpg 

Mapa Grónska
(www.magicmaxclub.sk)

  

klempirovi1.jpg

Jaroslav a Alena Klempířovi
(foto: Alžběta Vašáková)

 

Jak se nakazit

Jakmile se ale vrátil z expedice, zjistil, že se nakazil „polárním virem“, a že se tam musí ještě někdy podívat. Tenhle pocit ještě zesílil, když poznal manželku Alenu, tehdy ekonomku, kterou svým vyprávění o polárních krajích nadchnul, a ona po Grónsku začala toužit s ním. Po roce 1990 nakonec oba zanechali svých původních povolání a začali si dělat už jen radost. Dnes o sobě v nadsázce prohlašují, že jsou „polárníci z Kunratic“.

 

kompas.estranky.cz.jpg

Polární záře
(www.kompas.estranky.cz)

Grónština nezná sprostá slova

Tradičním místem jejich návštěv je třetí největší město Grónska Ilulissat. Žije v něm asi tři a půl tisíce lidí a šest a půl tisíce tažných psů, kteří přes noc ustavičně vyjí. Člověk si je může klidně pohladit, ale na vlastní riziko. Ne, že by ho pokousali, ale jejich srst páchne, čehož se nezbavíte několik dnů. Svézt se na saních, tažených psím spřežením, skýtá zase jiná nebezpečí. Třeba, že zešílíte strachy, protože je to skutečně fofr. Ilulissat má dánský název Jakobshavns – Jakubův přístav – podle syna českých rodičů Jakuba Severina, který město v roce 1741 založil. V Grónsku zanechali stopu Moravští bratři a syn jednoho z nich, nosící hezké české jméno Samuel Kleinschmidt, je pro změnu tvůrcem spisovné grónštiny (která nezná sprosté výrazy - používají se pro ně slova z jiných jazyků).

 

novinky.cz.jpg

Kolik metrů má asi ledová brána pod hladinou?
(www.novinky.cz)

 

Kanonáda šíleného dělstřelce

Ilulissat je světoznámý zejména Icefjordem, který se nachází v zátoce Disko Bay. Je čtyřicet kilometrů dlouhý, sedm kilometrů široký a pohybuje se rychlostí až třicet pět metrů za den, což způsobuje zvuky podobné kanonádě šíleného dělostřelce. Kvůli tomuto hrůznému zážitku sem mimo jiné jezdí turisté z celé zeměkoule, aby se hromadně báli. Ledovec se za čtyři roky scvrkl o sedm kilometrů! Každý rok se z něho odloupne na dvacet miliard tun ledu (výraz pro odpadávání stěn z čela pevninského ledovce je otelení - odtržené kusy se bez legrace nazývají telata). Čeští manželé Klempířovi, kteří do Ilulissatu jezdí dvakrát ročně, tvrdí, že každou chvíli nějaké tele žuchne do vody, což vyvolává menší či větší tsunami. V současné době je ovšem Icefjord pořád ještě obr, jehož kry se v místech, kde do sebe narážejí, vypínají až do výšky sto padesáti metrů (což je ovšem jen pověstná špička ledovce, který taje pod vodou stokrát rychleji než na vzduchu!). Grónsko je podle manželů Klempířových zajímavá a hezká země, kde žijí příjemní lidé. Sice zpočátku nedůvěřiví, ale pohostinní a hrdí. Mimochodem, víte, jaké je v Grónsku nejobtížnější povolání? Hrobník! Vykopat hrob v zemi věčného ledu (což se provádí sbíječkou) není legrace.

 

zajezdnamiru.cz.jpg

Na jaře a v létě tu rozkvete spousta barevných květů
(www.zajezdnamiru.cz)

 

Co je to ježek?

V zimě je v Grónsku pod mínus třiceti stupňů Celsia, nejchladnější je březen. Léto je krátké, dva tři měsíce, v té době si domorodci užívají i deseti stupňů nad nulou. Pokud je tepleji, rojí se komáři. V srpnu je pak čtrnáctidenní období mušek a tiplic, které jsou prý ještě nepříjemnější. A dost tam prší a fouká. Alena Klempířová, která má kardiostimulátor, si však libuje, že se odtamtud vrací, jak z lázní. „Nejradši chodíme na návštěvu do školy,“ říkal Jaroslav. „K šesťákům až deváťákům a kantor nás nechává s nimi o samotě. V Nuuku jsme navštívili i mateřskou školu, přinesli jim Ladova leporela a učili děti českou písničku Běží liška k táboru. Lišku znají líp než my, protože jim krade jídlo. Horší to ale bylo s ježkem, kterého nikdy neviděli. Těžko jsme jim třeba vysvětlovali, proč ten neznámý tvor lišce pytel tak drahocenného koření škodolibě rozpíchá?!“ Klempířovi už za ta léta hovoří slušně grónsky.

 

KV.jpg

Klempířovi s rituálními inuitskými maskami
(foto: Milan Linhart)

 

Grónsko objevil vrah

Eskymákům (nebo také inuitům) říkali posměšně indiáni „jedlíci syrového masa“. Indiáni sem přišli okolo roku 2500 před Kristem. První obyvatelé se však v Grónsku objevili už kolem roku 3000 př.n.l., a přišli přes Beringovu úžinu a Aljašku ze severovýchodní Sibiře. Komunitu inuitů i indiánů několikrát zdecimovalo prudké ochlazení podnebí, naposledy během Malé doby ledové, která začala ve 14. století. V dějinách ostrova zaujímají významné místo dva lidé: Eirík Rudý, který byl vykázán za několikanásobnou vraždu z Islandu a v roce 986 osídlil se svou družinou okolí Bratthlidu (jeho syn Leif Eriksson pak kolem roku 1001 objevil Severní Ameriku - tzv. Vinland) a zejména norský misionář Hans Egede (přijel sem v roce 1721). První Moravští bratři připluli k břehům ostrova 20. května roku 1733 a dodnes tu po nich zůstaly kostelíky, místní názvy, písně atd.

 

Vrchlabi.jpg

Přednáška a výstava ve Vrchlabí
(foto: Marie Pačesová)

 

Házeli po nich kameny

Hans Egede ale nepřijel jen z misijních důvodů, nýbrž i proto, že dánský král chtěl s Grónskem obchodovat a Moravští bratři mu měli tak trochu pomáhat. Jenže k tomu zpočátku nedošlo, protože v nich vycítil konkurenci a vykázal je na nehostinnou stranu města Godthaabu. Žili ve velmi větrném zálivu, po vzoru inuitů si postavili domky, ale neuměli se uživit. Jejich misijní působení bylo zpočátku tristní. S inuity je sblížil až okamžik, kdy tam zanesl dánský chlapec neštovice, na které vymřelo 30-40% populace, a Moravští bratři se začali o nemocné velmi obětavě starat. Nicméně k prvnímu křtu došlo až po sedmi letech. „Podrobil se mu šaman Kajarnak a já ho trochu podezírám, že to neudělal zadarmo,“ dodává s úsměvem Jaroslav. Zpočátku, když totiž Moravští bratři kázali, rušili je eskymáci schválně vytím nebo po nich házeli kameny. Po prvním křtu se však nechávali pokřtít i další, ačkoli křesťanství si přizpůsobovali svému náboženství, v němž věří, že všechno živé i neživé má duši. "Neustále si usmiřovali duchy hor, vládce moří a podobně. Mimochodem, šamani jsou tam dodnes," dodává Jaroslav.

 

Luxor.jpg

Na křtu své knihy v NeoLuxoru (vydalo ji nakladatelství Olympia a jmenuje se Grónsko, Ostrov splněné touhy)
(foto: Vašek Vašák)

 

vlajka.png

Grónská vlajka
(vlajka.png)

 

Grónsko je největší ostrov na světě, ale jen 15 % jeho území (asi o velikosti Britských ostrovů) není trvale zaledněno. Zbytek pokrývá led dosahující místy tlouštky až 3 000 m. Tento ledovec je po Antarktickém druhým největším na světě. Po jeho roztátí by hladina světového oceánu stoupla o 7 m. Hlavní město Nuuk na jihozápadním pobřeží má asi 14 000 obyvatel. Tato nejstarší a největší dánská osada byla založena roku 1721 jako Godthaab (Wikipedie).

  

hymna.jpg

Zpívá se grónská hymna (na vysvětelnou: moderátora=mě nebolí břicho, ale jeho američtí vnoučci ho naučili, že při hymně musí být ruka na srdci)
(foto: Alžběta Vašáková)

 

KDZahrada.jpg

Beseda v Kulturním domě Zahrada v Praze (zleva Jaromír Klempíř, Jaroslav a Alena Klempířovi, moderátor a cestovatel Miloslav Stingl)
(foto: Alžběta Vašáková)

 

Vašek Vašák

Související články


Vašek Vašák

Vašek Vašák

Fejetony, fotoblogy a jiné drobnosti (pokud možno veselé)

Novinář, muzikant, hudební skladatel a (s prominutím) spisovatel :-) Flag Counter

REPUTACE AUTORA:
12,24 (VIP)

Tipy autora

Zajímavé články

Co právě čtu

  • Záznamy z archivů, abych mohl dokončit knihu
  • Texty Fulghuma, Leakocka, O´Henryho a dalších, s nimiž je sranda

Co právě poslouchám

  • Ticho. Čím jsem starší, tím víc mu přicházím na chuť :-)

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky