Kde byla spravedlnost?

úterý 6. říjen 2015 14:27

Jan A. Baťa
batastory.cz

Třiadvacátého srpna 2015 uplynulo padesát let od okamžiku, kdy zemřel Jan Antonín Baťa. Z tohoto světa odcházel ve věku sedmašedesáti let, tedy poměrně mladý, s pocitem křivdy a nespravedlnosti. Jeho poslední slova, která napsal v jedné brazilské nemocnici na kus papíru, byla: „Pravda vyjde najevo, jako olej na vodu.“ Jeho předpověď se naplnila až v roce 2007. 

V létě 1993 navštívila nečekaně Miroslava Ivanova dcera Jana Antonína Bati Ludmila a nabídla spisovateli, po němž je dnes pojmenována cena literatury faktu, nahlédnout do rodinných archivů, kde má uloženou dosud nezveřejněnou korespondenci mezi jejím tatínkem a Edvardem Benešem, Janem Masarykem, ministrem Stránským, senátorem Vojtou Benešem, ministrem Hálou a překvapující přepis Baťovy poslední vůle. Vznikla z toho kniha Sága o životě a smrti Jana Bati a jeho bratra Tomáše.

 

radio.cz.jpg

Jan Antonín Baťa
(radio.org)


Ivanov byl stejně, jako my, krmen propagandou informacemi, které vzbuzovaly otázky: Proč byl Jan A. Baťa odsouzen Národním soudem jako kolaborant? Proč ho Angličané a Američané dali za války na „černou listinu“? Nakonec i na ně našel odpovědi.

 

Převod majetku byl podle práva

Jan Antonín Baťa se narodil (z druhého manželství obuvníka Jana Bati) jako nevlastní bratr Tomáše v Uherském Hradišti 11. března 1898. Po základní škole nastoupil do bratrovy továrny jako učeň a pak se vydal na zkušenou do Porýní. Domů ho vrátila první světová válka. Časem si ho bratr Tomáš zvolil za svého nástupce a Jan mu pomáhal s vedením firmy.

 

euro.e15.cz_tomas_bata.jpg

Tomáš Baťa 
(euro.e15.cz)


Dvanáctého července 1932 se zřítilo dva kilometry od letiště v Otrokovicích letadlo s Tomášem Baťou a pilotem Broučkem. Janovi bylo v době bratrovy smrti 34 let. Tomík (Tomášův syn) byl nezletilý (ještě mu nebylo osmnáct). V Tomášově trezoru našel notář J. A. Foerster dvě listiny: jednu s nápisem „Závěť“ a druhou „J. A. Baťa“. Poslední vůle byla z 19. 5. 1931 a kupní smlouva (v obálce „J. A. Baťa“) z 10. 5. 1931 (stálo v ní, že Tomáš prodal bratru Janovi své podíly na podnicích za 50 milionů korun). Tomáš Baťa junior a jeho maminka Marie Baťová svými podpisy stvrdili, že souhlasí se zněním závěti zemřelého Tomáše Bati staršího, aby majetek firmy Baťa a.s. byl převeden do rukou Jana Antonína Bati, s tím, že do roka vyplatí oběma 50 milionů Kč. Jan A. Baťa to potvrdil svým podpisem a dodatkem „souhlasím a kupuji“ (později doplnil „souhlasil a koupil“, čímž dědictví vstoupilo v platnost).

 

zlin.estranky.cz.jpg

J. A. Baťa s naším prvním prezidentem TGM
(zlin.estranky.cz)

 

Zaměstnával dva oscarové režiséry

Jan nechal chytře řídit podnik původní ředitele. Zatímco Tomáš vybudoval z malé továrny prosperující firmu s celosvětovou působností (výrobny ve světě byl ovšem Janův nápad), Jan ji rozšířil o nové obory (letadla, pneumatiky, gumové zboží, klínové řemeny, kola, hračky, umělá vlákna). Do Zlína navíc pozval architekta světového jména Le Corbusiera, aby navrhl jeho rozvoj (což se stalo, avšak Baťa jeho nápad  s mrakodrapy, jako obydlím pro zaměstnance, zavrhl; městu se přesto začalo říkat Mekka moderní architektury). Jan založil i filmové ateliéry, v nichž působili pozdější oscaroví režiséři Alexander Hammid Hackenschmied (To be alive!) a Elmar Klos (Obchod na korze), a tu a tam i Martin Frič. Hudbu k baťovským filmům skládali E. F. Burian, Jiří Srnka a Bohuslav Martinů. Baťa založil i literární ceny (jejími nositeli se stali Jaroslav Seifert, Karel Poláček, Jarmila Glazarová, Václav Renč či Jakub Deml), ve Zlíně vystavovali Vincenc Makovský, Josef Čapek, Václav Špála, Emil Filla, Vojtěch Sedláček. Pro své zaměstnance vybudoval J. A. Baťa smělý sociální a vzdělávací program.
Aniž bych chtěl snižovat zásluhy Tomáše Bati, uvedu pár čísel: Tomáš (starší) ovládal 24 podniků, Jan zvýšil jejich počet na 120, počet prodejen narostl z jednoho tisíce na šest tisíc a počet zaměstnanců ze šesti tisíc na sto pět tisíc!

 

ceskatelevize.cz_s_tomikem.jpg

J. A. s Tomášovým synem Tomíkem (vlevo)
(ceskatelevize.cz) 


Účelová nepravda

Po Mnichovu (firma Baťa věnovala na podporu mobilizace 30 milionů korun a Benešův poraženecký postoj Jan veřejně odsoudil) byl při cestě do Holandska Jan v Mariánských Lázních zatčen gestapem a vězněn v Karlových Varech (obě města už byla v té době připojena k říši). Propuštěn byl až po zásahu československé vlády pod podmínkou, že se pojede do Berlína setkat s Goeringem (který si to přál). Jan návštěvu dlouho odkládal. Když ji uskutečnil, pochopil, že z pasti, kterou na něj maršál chystal, vede jediná cesta – emigrace.
Janovou chybou bylo, že někdy rychleji hovořil, než myslel. Určitě nebylo taktické, když třeba v rozhlasovém projevu v lednu 1939 tvrdě kritizoval mnichovský postoj Anglie („…jste našimi dlužníky… svou kůží jsme zachránili mír…“, řekl), což mu Britové neodpustili. Později k jeho "hříchům" přičetli i návštěvu u Goeringa. Zvláště, když ho umisťovali na „černou listinu“ nepřátel Spojenců, která mu komplikovala podnikání i samotný pobyt v zahraničí.
Jan se rozhodl odjet na Světovou výstavu do New Yorku, kde se chtěl usadit. Jenže narazil na odpor odborů a amerických firem, které se obávaly konkurence. Kromě toho při volbách podporoval špatného „koně“, konzervativce Tydingse, zatímco jeho rivala (pozdějšího vítěze) Roosvelta označil za socialistu, což mu ubralo řadu příznivců. Navíc se ve Zlíně Němci opakovaně dotazovali, jestli mají jeho nepřítomnost chápat tak, že ztratil o firmu zájem. Jediná šance, jak ji zachovat, byla písemná dohoda s vdovou Marií, v níž stálo, že jí předá své akcie, které ona nezcizí a neprodá, a když ji Jan požádá, tak mu je zase vrátí. Tím se stala Marie, která údajně nikdy Jana neměla ráda, hlavní akcionářkou a vrátila se do protektorátu. 7. listopadu 1945 pak prohlásila před komisí ONV ve Zlíně, že se naprosto nezakládá na pravdě, že by přebírala do svého vlastnictví 25 procent akcií, aby firmu zachránila před Němci, nebo dokonce že by je měla po válce vrátit.  

 

Bata_se_svymi_spolecniky_www.mzv.cz.JPG

J. A. Baťa se svými společníky na svých brazilských latifundiích
(mzv.cz)

 

V Brazílii se učí čeština

Ale to předbíháme. Janovi začala být Amerika těsná, takže přijal nabídku brazilského prezidenta Vargase a v lednu 1941 nastoupil s celou rodinou na loď S. S. America, která se vydala jižním směrem. V Brazílii pak založil města Batatuba, Mariapolis (pojmenované po jeho ženě), Bataguassu a Bataypora. Na Baťových pozemcích se usadilo postupně osmdesát tisíc lidí. Do svých aktivit zapojil i rodiny svých třech dcer. Stál u základů úspěšného brazilského obuvnického průmyslu. Kromě něj vybudoval i řadu stavebních podniků, domů, škol, kostelů, mostů, polí, na nichž sklízel bavlnu a rýži, stovky kilometrů silnic, ale především přehradu Martinópolis (v den slavnostního otevírání mostu přes řeku Paraná, 23. srpna 1965, zemřel).
V roce 1957 byl Jan Antonín Baťa jedním z kandidátů na Nobelovu dceru míru. Nominaci však skromně odmítl ve prospěch jiného kandidáta, brazilského maršála Rondona, rodinného přítele a svědka na svatbě své dcery. Po Baťovi zůstala i řada cestopisů, románů a poezie a na základní škole v Bataypoře, jež nese Baťovo jméno, se dodnes učí kromě portugalštiny i čeština a funguje tu moravský soubor písní a tanců.

 

batastory.net_rodina.jpg

 Se svou rodinou v Brazílii
(batastory.net)

Na „černé listině“ kvůli Benešovi?

Po skončení druhé světové války byly Benešovými dekrety Baťovy podniky vyvlastněny (včetně těch, kde měl Baťa rozhodující vliv: Batex Bratislava, Fatra Napajedla, Kotva Praha, Lada Zlín, Morava, Moravská plavební, Tisk atd.). Podle zákona mu tedy měly být vyplaceny stamiliony, jako odškodné. Pokud by ovšem byl odsouzen, jako kolaborant, nemusel by mu stát vyplatit NIC. Upozorňuji, že se vše událo ještě před komunistickým pučem v roce 1948. Na Baťově očernění měli mimo jiné velký vliv i bývalí konfidenti gestapa, komunisté Ivan Holý a Josef Vávra-Stařík, později neblaze proslulý podílem na vraždě Jana Masaryka. Jan Baťa protestoval proti vyvlastnění dopisem Edvardu Benešovi, i když věděl, že jeho nářky nepadnou na úrodnou půdu. Benešův odpor vůči němu byl po mnoho let očividný. Na začátku emigrace třeba nabízel Baťa Benešovi, aby se jako dvě známé osobnosti spojili, ale Beneš mu uraženě a ješitně skočil do řeči a řekl, ať zůstane u svého řemesla a neplete se do politiky.
Přestože byl Jan Baťa nevětším finančním podporovatelem londýnské exilové vlády, dělal to anonymně, jako „Jan Neznámý“ apod. Beneš ale na něj neustále nesmyslně tlačil, aby se k dárcovství veřejně přiznal. Jan odmítl, poněvadž nechtěl uvést své lidi v protektorátu v nebezpečí. Příkladem mu bylo, že každý z exilové londýnské vlády měl někoho z rodiny v koncentráku. Jan Baťa byl ostatně přesvědčen, že Britové provedli jeho zápis na „černou listinu“ z podnětu Benešovy vlády, protože Beneš nelibě nesl, že Baťa poskytl pomoc také Štefanu Osuskému, který byl vůči němu v opozici kvůli Mnichovu. Mimochodem, v amerických archivech se objevila zpráva, že přestože válka skončila, požádala československá vláda Spojence, aby na černé listině, která už neměla smysl, Jan Baťa zůstal! Angličané později prohlásili, že na ní byl Baťa během války jen preventivně, protože se jeho majetek nacházel na území ovládaném Němci.

 

ceskatelevize.cz.jpg

 J. A. Baťa rád hovořil
(ceskatelevize.cz)

 

Zmanipulovaný soud

Devatenáctého června 1945 parafoval Edvard Beneš dekret číslo 17 o Národním soudu a začátkem roku 1947 předložil ministr vnitra Nosek prokurátorovi Národního soudu trestní oznámení na Jana Antonína Baťu. Brněnský soudce Beran ho však odmítl soudit. Byl ustanoven „poslušný“ soudce, generál Šrámek. Několik Baťových obhájců se vzdalo obhajoby na protest proti zaujatosti soudu (např. ze šestičlenného senátu byli čtyři komunisté, včetně předsedy). Jenže do konce existence Národního soudu (4. 5. 1947) zbývalo už jen pár dní. Muselo se spěchat. Obhájcem ex offo byl určen dr. Pokorný. Janovi Baťovi ani nebyla dána možnost zúčastnit se soudu. Nebyli ani připuštěni svědci obhajoby a dokonce důležitý svědek obžaloby, Janův bývalý spolupracovník, později oponent, komunista Jiří Udržal, který Jana očernil pomluvou, že chtěl vystěhovat československý národ do Patagonie. 2. května 1947 (osmačtyřicet hodin před ukončením působnosti NS) byl Jan Antonín Baťa odsouzen v nepřítomnosti k patnácti letům těžkého žaláře a propadnutí všeho majetku ve prospěch státu. „Zločinci“ tedy nemusí stát zaplatit ani korunu!

 

mbelza.sweb.cz.jpg

Baťův návrh dálnice přes celou republiku se nezdařil, alespoň tedy vybudoval kanál (s nímž měl ovšem původně daleko smělejší plány)
(mbelza.sweb.cz)

 

Brazilské občanství „národním zájmem“

Janovo martyrium však pokračovalo. Už 29. března 1947 na něj podal Tomáš Baťa junior (kterého poslal Jan ještě před válkou budovat kanadskou pobočku a od roku 1942 byl kanadským občanem) a jeho matka Marie žalobu, pro krácení dědictví. 7. srpna 1950 byl Jan v New Yorku zatčen a na několik týdnů uvězněn, než zaplatil kauci padesát tisíc dolarů. Soud Tomíka se svou matkou na straně jedné a Janem na straně druhé se táhl nekonečnou řadu let (mimochodem, 25. 2. 1947 se stal Jan z důvodů „národních zájmů“ na nátlak přítele-prezidenta brazilským občanem; Praha proti tomu vehementně protestovala). 26. 3. 1962 nabídl Tomík Janovi odstupné, uzavřou-li spor. Finančně, fyzicky i psychicky vyčerpaný Jan na smír přistoupil. Tři roky nato zemřel.

 

vnucka_bata_dolores_radio.jpg

Vnučka J. A. Bati Dolores

 

Co bys udělal ty?

V roce 2007 Senát Městského soudu v Praze rozsudek Národního soudu z roku 1947 zrušil a Městské státní zastupitelství dne 15. listopadu 2007 konstatovalo, že nebyl spáchán žádný trestný čin.

Janova dcera Edita poslala v roce 2004 Tomáši Baťovi mladšímu dopis, ve kterém popsala jeho i matčiny přešlapy vůči jejímu otci. Mimo jiné v něm stojí: Vy sám jste později tvrdil, že poslední vůle Vašeho otce nebyla platná a dokonce že vůbec neexistovala, ale přitom jste použil větší část těchto peněz, které Vám byly vyplaceny Janem Baťou… Bratranec Jan Tomáš se na Vás obrátil a poznamenal: „Dokud můj otec zákonně užíval své právo jako majitel a šéf Baťovy Světové Organizace, mohl Tě zlikvidovat kdykoliv by chtěl, ale neudělal to, protože byl člověk dobrý a spravedlivý a Ty jsi byl syn jeho bratra, kterého on miloval a obdivoval. Když jsi se ale ocitl u kormidla, střelil jsi ho oběma hlavněmi své zbraně“. Vaše odpověď, znějící více jako zpověď, pokoušejíc se ospravedlnit, co bylo neospravedlnitelné, byla následující: „Co bys Ty udělal, kdybys byl na mém místě?“
Úsudek nechám na každém z vás.

 

wikipedia.org_socha_ve_zline.jpg

Baťova socha naproti mrakodrapu ve Zlíně
(wikipedia.org)

 

 

knihy.abz.cz.jpg

(knihy.abc.cz)

Vašek Vašák

Vašek Vašák

Vašek Vašák

Fejetony, fotoblogy a jiné drobnosti (pokud možno veselé)

Novinář, muzikant, hudební skladatel a (s prominutím) spisovatel :-) Flag Counter

REPUTACE AUTORA:
12,24 (VIP)

Tipy autora

Zajímavé články

Co právě čtu

  • Záznamy z archivů, abych mohl dokončit knihu
  • Texty Fulghuma, Leakocka, O´Henryho a dalších, s nimiž je sranda

Co právě poslouchám

  • Ticho. Čím jsem starší, tím víc mu přicházím na chuť :-)

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky