Žít se dá i s úsměvem. Třeba sto let

pondělí 4. leden 2016 08:00

Steinbach s kamarádem Peroutkou
novinky.cz

Před lety mě upoutala kniha Svědek téměř stoletý, v níž lékař, milovník divadla i žen a přítel mnoha známých osobností Karel Steinbach popisuje svůj zajímavý život.


Útlá knížečka vznikla z rozhovorů s českoizraelským básníkem a publicistou Viktorem Fischlem.
Kdo vlastně byl MUDr. Karel Steinbach? Porodník, jenž přivedl na svět šest tisíc dětí, přítel Ferdinanda Peroutky, Karla Čapka i Jana Masaryka, muž, který podstoupil dvě emigrace a dožil se šestadevadesáti let. V roce 1992 byl oceněn prezidentem republiky in memoriam Řádem Tomáše Garrigua Masaryka IV. třídy.

 

viktor_fischl_slovnikceskeliteratury.cz.jpg

Publicista Viktor Fischl, píšící od roku 1949 pod jménem Avigdor Dagan
(slovnikceskeliteratury.cz)

 

Chodíval k nám Antonín Dvořák
Karel se narodil 8. června 1894 ve vesničce Střebsko (později přejmenované na Třebsko) v okrese Příbram, kde žili samí rolníci, jen jeho tatínek tu měl obchod smíšeným a koloniálním zbožím. „Abyste věděl, jak jsem starý,“ žertoval Steinbach při rozhovoru s Fischlem, „tak vězte, že pamatuji ještě Antonína Dvořáka, který pobýval v nedaleké Vysoké, kde koupil od svého švagra, hraběte Kaunitze, dům. Dvořák byl zbožný člověk a každou neděli k nám chodil do kostela, kde hrál na varhany, které farnosti věnoval. Býval oblečen do haveloku, na hlavě nosil široký klobouk a opíral se o hůlku. Po mši se zastavil u nás v krámě a kupoval si bonbony, které pro něj objednával otec v Praze.“

 

porucik_po_dobyti_bukuresti.jpg

Karel jako poručík po dobytí Bukurešti
(z knihy  Svědek téměř stoletý)

 

Zatímco si užíval, stali jsme se republikou
Na c. a k. České gymnázium nastoupil Karel v Sázavské ulici na Vinohradech a hned první den se spřátelil se spolužákem a doživotním druhem Ferdinandem Peroutkou (přestože se mu Peroutka navyváděl spoustu lumpáren, měl ho velice rád). Po gymnáziu přijali Karla na fakultu lékařství. Jeho studia však přerušila 1. světová válka. Počátkem roku 1916 narukoval do Berouna, pak byl odvelen do Rumunska. Tam pomohl "dobýt" (jako zdravotník) rakouskému císaři Bukurešť. Jenže potom v jakési putyce přebral německému oficírovi děvče a místo, aby přistoupil na rvačku, k níž ho vyzval, utekl, což se neslučovalo s důstojnickou ctí (ten chlap byl prý obrovský a určitě by ho zmlátil). Za trest ho jeho velitelé přeložili do Albánie, kde také poprvé rodil (za vydatné asistence svého sluhy - otce čtyř dětí). Těsně před koncem války Steinbach z Albánie uprchl a dostal se až do Krnova, kde mu padla do oka jakási krásná Němka, s níž strávil dva dny. Když pak vyšel na ulici, první chlap, kterého potkal, mu strhl rakouskou orlici z čepice. Tak poznal, že už nejsme součástí mocnářství, a mezitím, co si užíval, jsme se stali samostatnou republikou (všemožně jsem se snažil zjistit, jestli se Steinbach někdy oženil, ale nepodařilo se mi to - spíš bych se přiklonil k názoru, že ne).

 

mladazena.maminka.cz.jpg

Olga Scheinpflugová byla tři roky manželkou Karla Čapka
(mladazena.maminka.cz)


Táflrunda
Vydal se tedy do Prahy, kde dostudoval a než si otevřel v roce 1927 soukromou gynekologickou praxi, byl porodníkem v ústavu Ochrany matek a dětí na Štvanici a později v Sanopsu. Mezitím Peroutkou statovali v Národním i Vinohradském divadle. Nebýt rodičů, stal by se hercem. Nejvíc obdivoval Eduarda Vojana. V divadle našel spoustu kamarádů: Zdeňka Štěpánka, Hugo Haase a zejména Olgu Scheinpflugovou. V létě 1932 vznikla ve Společenském klubu na Příkopech společnost přátel, která si říkala „Táflrunda“. Peroutka, Poláček, Haas, Jiří Červený (zakladatel kabaretu Červená sedma), ministr Bechyně a mnoho dalších. A také jediná žena – Olga Scheinpflugová. Občas se zastavili i Voskovec a Werich. Předsedou byl Karel Steinbach, zvaný Kadelík. Táflrunda byla pověstná především dobrou náladou a neutuchající srandou.

 

se_zd_stepankem.jpg

Steinbach se Zdeňkem Štěpánkem (vpravo) na koních
(z knihy  Svědek téměř stoletý)

 

První republika zemřela s Čapkem
Steinbach ale neprožíval jen dny plné večírků a legrace. Velice těžce nesl, když se po návratu z první emigrace dozvěděl o smrti svých dvou sester, které se staly obětí holocaustu (on sám zachránil patnáctiletého syna jedné z nich, jehož vzal s sebou do Ameriky, a který tam vystudoval chemii a stal se profesorem na univerzitě v Albany). Nejtěžším okamžikem, na něž nikdy nezapomněl, však byly poslední tři dny a tři noci přítele Karla Čapka, které probděl u jeho lůžka. „První republika zemřela s Čapkem,“ tehdy prohlásil. Mimochodem, víte, proč nedostal Čapek Nobelovu cenu? Komise si údajně tehdy vymínila jako podmínku, že se musí vzdát všech politických aktivit, což on rezolutně odmítl.
Při první emigraci do Ameriky pracoval Steinbach v New Yorku na konzulátě, kde měl na starosti také odvody dobrovolníků. Jako první se mu přihlásil pianista Rudolf Firkušný, který ovšem nebyl pro službu v armádě zdravotně způsobilý. Když po únoru 1948 a vraždě svého přítele Jana Masaryka emigroval Karel podruhé, poradil mu kolega, aby se ucházel o místo civilního lékaře v armádě. Po dlouhou řadu let tedy odváděl jako gynekolog ženy do americké armády. Vyšetřil jich 56 tisíc! Porodnictví zanechal v pětaosmdesáti letech.

 

Major_vojensky_atase_za_2_sv_valky.jpg

Karel Steinbach v uniformě majora, jako vojenský atašé v New Yorku za 2. světové války (ještě předtím byl hlasatelem v rozhlase)
(z knihy  Svědek téměř stoletý)

 

Nenapravitelný optimista
Do penze šel oficiálně ve věku 88 let, protože už nechtěl riskovat cestu autem po dálnici. Ve svém americkém bytě byl obklopen obrázky Josefa Čapka i náčrtky jeho bratra Karla, který mu mimo jiné kladl na srdce, aby se naučil těšit byť jen z modrého nebe a každého paprsku slunce. Životnímu optimistovi Steinbachovi, kterého musel mít každý rád, nedělalo problémy to mít na paměti do posledních chvil svého života. Zemřel v New Yorku 21. prosince 1990. 

 

Alpy_Jiri_Daubek_KS_Julius_Firth.jpg

V Alpách s Jiřím Daubkem (manželem pěvkyně Jarmily Novotné - vlevo) a ředitelem Radio Free Europe Juliem Firtem (vpravo)
(z knihy  Svědek téměř stoletý)

 

s_jarmilou_novotnou_v_alpach.jpg

S pěvkyní Metropolitní opery Jarmilou Novotnou tamtéž
(z knihy  Svědek téměř stoletý)

 

general_stuart_smith_udili_KS_vyznamenani_za_vzornou_sluzbu.jpg

Brigádní generál Stuart Smith udílí Karlu Steinbachovi vyznamenání za vzornou službu v armádě (kde ovšem působil jako civilista)
(z knihy  Svědek téměř stoletý)

 

V_94_ve_sve_ordinaci_m.jpg

Karel Steinbach v 94 letech ve své ordinaci. Porodníkem se prý stal proto, že je to medicína radostná (z knihy  Svědek téměř stoletý)

 

Index_Kolin_nad_rynem_neviditelnypes.lidovky.cz.jpg

Kniha vyšla v nakladatelství Index v Kolíně nad Rýnem těsně před revolucí (1988) a pak i tady (Svědek téměř stoletý)

Vašek Vašák

Související články


Vašek Vašák

Vašek Vašák

Fejetony, fotoblogy a jiné drobnosti (pokud možno veselé)

Novinář, muzikant, hudební skladatel a (s prominutím) spisovatel :-) Flag Counter

REPUTACE AUTORA:
12,24 (VIP)

Tipy autora

Zajímavé články

Co právě čtu

  • Záznamy z archivů, abych mohl dokončit knihu
  • Texty Fulghuma, Leakocka, O´Henryho a dalších, s nimiž je sranda

Co právě poslouchám

  • Ticho. Čím jsem starší, tím víc mu přicházím na chuť :-)

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky