Zatím ještě neoperoval

sobota 3. září 2016 10:27

ekolist.cz

Když si odmyslíme, že je muflon v podstatě ovce, může nám připomínat čerta. Hlavně dětem, které mívají bujnou fantazii. Ve skutečnosti je to tvor, který by se pořád pral. 


Už jako čerstvě narozený beránek si hledá muflon záminku, aby mohl do svého kamaráda trknout. Nebo do něj aspoň vrazit. Ospravedlňuje to tím, že si upevňuje postavení ve stádu. To většinou vede stará, zkušená funkcionářka, která se pozná podle bílé hlavy a zodpovědného chování. 


Jako v NHL


Od října do listopadu mají mufloni na programu říji. Přestože se na ni celý rok těší, probíhá u nich většinou – na rozdíl od jelenů – bez řečí a zbytečného řevu. Pokud si myslí dva samci na stejnou samici, nehádají se a řeší souboj podobně, jako hokejisté v NHL. Bodyčeky. Poodstoupí dvacet třicet kroků, předkloní hlavy, pak se proti sobě rozběhnou a vší silou do sebe drcnou. Nikdy se neminou a nikdo z nich přitom neuhne. To opakují, dokud jeden z dvojice neustoupí, nebo z něj není úplný magor. Jsou to prý takové rány, že prakticky všichni samci během říje prodělají otřes mozku. Nárazy rohů o sebe, z nichž se někdy až odlamuje tříšť, vydávají zvuky, podobné výstřelům z kulovnice a jsou slyšet široko daleko. Paní muflonová vše zpovzdálí pozoruje a pomocí chytrého telefonu uzavírá sázky na budoucího otce svého dítěte, aby z toho aspoň něco měla. Drtivá většina taťků totiž odmítá platit alimenty.

Kulhání má povoleno jen pan prezident

Lidové pořekadlo praví, že vlas, který vypadne myslivci, jeleni slyší, černá zvěř cítí a mufloni vidí. Brýle skutečně nepotřebují ani ve vysokém věku.
Ptáte se, kde se mufloni vzali? Traduje se, že ze Sardinie a Korsiky. Už koncem 17. století byli chováni v císařské oboře u Vídně a odtud se zřejmě dostali o dvě stě let později na naše území. Poprvé prý byli spatřeni na náměstí v Hluboké nad Vltavou, kde se ptali knížete Schwarzenberga, kudy se jde do Staré obory.
Na světě žije asi sedmdesát tisíc muflonů. Na tom by nebylo nic až tak zajímavého, kdyby se jich z toho počtu nevyskytovalo v Česku skoro třicet šest procent! U nás se jim líbí a přemnožili se tu. Zpráva lesního závodu v Židlochovicích u Brna dokonce říká, že osm z deseti největších mufloních trofejí na světě, pochází odtud. Trofejemi jsou myšleny samozřejmě zahnuté rohy, které mohou dosahovat – pokud se narovnají (což je ale pěkná fuška) – délky až jednoho metru.
Muflon je společenské zvíře. Denně chodí do divadla, do kina a na koncerty vážné hudby, při nichž stojí u pódia a póguje (neustále klátí hlavou do rytmu). Zdravější je pro něj pobyt na kamenitém nebo skalnatém povrchu, o něž si může obrušovat neustále dorůstající kopýtka. V měkké trávě mu přerůstají „nehty“, což má za následek, že kulhá, a to je na VIP večírcích společensky nevhodné. Kulhání má povoleno jen pan prezident.
A ještě jedna zajímavost. Stádo asi čtyřiceti muflonů je už řadu let vyhledávanou atrakcí Kunratického lesa. A jelikož mají krmelec v blízkosti IKEMu, stává se, že courají v družném hovoru po areálu a jeden starší samec čas od času vnikne nepozorován dovnitř, převlékne se do bílého pláště a tváří se jako doktor Štrosmajer. Zatím prý ale ještě neoperoval.

 

Zajímavosti

+ Některé prameny uvádějí, že se u nás první mufloni neobjevili na Hluboké, ale v roce 1884 v Opočně, tak si vyberte

+ Mufloni se dožívají dvanácti až dvaceti let
+ Roční odstřel v ČR činí 7500 kusů zvěře
+ Zvěřina z beranů ulovených v době říje silně páchne

Vašek Vašák

Vašek Vašák

Vašek Vašák

Fejetony, fotoblogy a jiné drobnosti (pokud možno veselé)

Novinář, muzikant, hudební skladatel a (s prominutím) spisovatel :-) Flag Counter

REPUTACE AUTORA:
11,52 (VIP)

Tipy autora

Zajímavé články

Co právě čtu

  • Záznamy z archivů, abych mohl dokončit knihu
  • Texty Fulghuma, Leakocka, O´Henryho a dalších, s nimiž je sranda

Co právě poslouchám

  • Ticho. Čím jsem starší, tím víc mu přicházím na chuť :-)

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky