Paní upírka?

neděle 27. listopad 2016 18:24

Ilustrační foto

Legenda o Eleonoře Amálii von Schwarzenberg dala vzniknout její předzívce upíří kněžka.Dobrý casting

Narodila se 20. června 1682 v Mělníku jako třinácté dítě Ferdinanda Augusta Lobkowicze. Když jí bylo devatenáct, provdala se za prince Adama Františka Schwarzenberga, který později zdědil po své tetě rozsáhlý eggenbergský majetek a krumlovské vévodství. Takže dobrý casting. Mezi oblíbené Eleonořiny činnosti patřily hony a společenské akce. Byla výbornou střelkyní, což dokazují i trofeje na zámcích Hluboká a Vimperk. Zásadně však nezabíjela vlky. Věřila totiž legendě o zakladatelích Říma Romulovi a Removi, kteří byli odkojeni jejich mlékem (jež podle pověry zvyšovalo plodnost). Proto také chovala na zámku v Českém Krumlově vlčí smečku a pila vlčí mléko. Vzhledem k tomu byla spojována lidem podaným s ďáblem. Nahrálo tomu i její pozdní (v té době nepředstavitelné) těhotenství po čtyřicítce a také pomalá smrt (v roce 1741). V podhradí se šuškalo, že se nakonec sama stala obětí upíra (dnes ovšem víme, že zemřela na rakovinou).

eleonore.jpg

Jak vidno - za mlada byla Eleonora fešanda (Wikipedie) 


Je libo krev?
 

A další záhada - proč není Eleonora pohřbena ve Vídni vedle svého manžela (který byl zastřelen v roce 1732 nešťastnou náhodou na honu Karlem VI. a po jejím boku spočívá pouze princovo srdce; jeho vnitřnosti jsou zakopány ve hřbitovním kostele svatého Jiljí v Třeboni)? Ostatky kněžny byly uloženy v kapli svatého Jana Nepomuckého kostela svatého Víta v Českém Krumlově. Na žulovém náhrobku je vytesána knížecí koruna, lebka se zkříženými hnáty a nápis: „Zde leží ubohá hříšnice Eleonora. Modlete se za ni.“. Patřila snad mezi její hříchy i záliba v pití krve? Na motivy životního příběhu Eleonory byl natočen rakouský dokument Kněžka upír, ve kterém se dokonce tvrdí, že právě ona se stala Bramovi Stokerovi předlohou k napsání románu Dracula.

s_pepikem.jpg

V loveckém oblečení se synem Pepíkem (Wikipedie)

 

Nečekaný objev

Život i smrt Eleonory Amálie Schwarzenberg jsou dodnes zahaleny tajemstvím. Tím spíš, když se její příběh z ničeho nic po staletích opět vynořil.
V Českém Krumlově byly totiž při výkopových pracech objeveny tři kostry, které na sobě nesly znaky protiupířího rituálu: v ústech kámen, probodnutý hrudník a hlava oddělena od trupu. Všichni nebožtíci zemřeli v letech 1730 až 1740 - tedy v době, kdy byla celá Evropa prosycena „zaručenými“ zprávami o vampírech. Přítrž jim učinila až císařovna Marie Terezie, která nařídila svému lékaři Gerhardu von Swietanovi, aby vyšetřil zdokumentované „útoky“ dvou zemřelých Srbů, kteří se údajně vydávali v noci na lov. Lékař nakonec prohlásil, že upíři neexistují a Marie Terezie vydala nařízení o zákazu otevírání hrobů a znesvěcování těl. Nadpřirozené bytosti se tak definitivně přestěhovaly do říše legend a fantazie. 


Eleonora.jpg

A jako zralá žena (Wikipedie)

Vašek Vašák

Vašek Vašák

Vašek Vašák

Fejetony, fotoblogy a jiné drobnosti (pokud možno veselé)

Novinář, muzikant, hudební skladatel a (s prominutím) spisovatel :-) Flag Counter

REPUTACE AUTORA:
11,52 (VIP)

Tipy autora

Zajímavé články

Co právě čtu

  • Záznamy z archivů, abych mohl dokončit knihu
  • Texty Fulghuma, Leakocka, O´Henryho a dalších, s nimiž je sranda

Co právě poslouchám

  • Ticho. Čím jsem starší, tím víc mu přicházím na chuť :-)

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky