Kolo kolo mlýnský

pátek 9. prosinec 2016 12:58

Už v Tutanchamonově hrobce byla objevena kresba zařízení, poháněném odrážením nohou od země. 

 

Kolo jako takové vynalezli Sumerové 2 500 let př. n. l. Historie jízdního však začíná o mnoho let později.

Za jeho vynálezce je považován bádenský polesný Karl Friedrich Drais von Sauerbron, který si nechal v roce 1818 patentovat „řiditelnou drezínu“. Také jeho vynález byl založen na odrážení nohou od země. Bylo to jakási koloběžka, na níž se dalo sedět.


sportovnilisty.cz.jpg

 

Draisina (foto: sportovnilisty.cz)


Na pedály došlo až v roce 1861 a„stroji“ se začalo říkat velocipéd. Koncem 19. století se dostala do obliby vysoká kola, na něž ovšem musel mít jezdec řidičský průkaz a podle § 7 „směl jezdit po levé straně vozovky pouze rychlostí mírnou“. Protože ale jízda na takovém kole byla nebezpečná, používali ti opatrnější tříkolku – tricykl nebo ještě bezpečnější quadricykl.

depositphotos.jpg

 

Vysoké kolo z konce 19. století (foto: depositphotos)


Pak byly vynalezeny řetězové převody, v roce 1895 světlo a významným pokrokem byl objev ráfkových axiálních brzd inženýra Bowdena, používaný dodnes. Začátkem 20. století přibyla volnoběžka. A pak přišla samozřejmě i přehazovačka, čím nemyslím zbytky vlasů na holé pánské hlavě. A začalo se závodit. První takovou akcí byla v roce 1891 čtyřdenní jízda na trase Paříž – Brest – Paříž. Už o jedenáct let dříve ale začala kola využívat britská pošta, záchranáři a policisté, kteří je používají dodnes.
Některé země jsou kolům doslova zaslíbené. Nizozemsko (protože tam nejsou kopce), Indie (protože tam většina lidí nemá peníze na auto) a donedávna (než se začali její obyvatelé stěhovat k nám) i Čína.
Dnes si můžete pořídit silniční kolo, horské kolo, trekingové, crosové, dokonce motorové, eventuálně rotoped, který si postavíte doma v obýváku, šlapete a současně se přitom díváte na nějaký (nejlépe) přihlouplý seriál. A pokud se jmenujete Roman Kreiziger a jedete na Tour de France, připraví vám firma hned několik kol. Každé za čtvrt milionu.

heureka.cz.jpg

Dnešní kolo do terénu (foto: heureka.cz)


Přestože je jízda na kole zdravá, bude vás i na takto vymazleném miláčkovi ze začátku bolet zadek. Pak existuje jediná rada: buď si zvyknout, nebo slézt. 

Vašek Vašák

Související články


Vašek Vašák

Vašek Vašák

Fejetony, fotoblogy a jiné drobnosti (pokud možno veselé)

Novinář, muzikant, hudební skladatel a (s prominutím) spisovatel :-) Flag Counter

REPUTACE AUTORA:
11,52 (VIP)

Tipy autora

Zajímavé články

Co právě čtu

  • Záznamy z archivů, abych mohl dokončit knihu
  • Texty Fulghuma, Leakocka, O´Henryho a dalších, s nimiž je sranda

Co právě poslouchám

  • Ticho. Čím jsem starší, tím víc mu přicházím na chuť :-)

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky