A zase ty Vánoce!

čtvrtek 15. prosinec 2016 07:13

vcm_sbirky

Vánoce za to nemohou. Jsou takové, jak nás je naučili naši rodiče vnímat. A okolnosti. Ačkoli pohled na ně se dá časem změnit. Znám rodinu, jíž na Štědrý den kdosi blízký odešel. Samozřejmě se na to nedá zapomenout (a ani nemá), ale už se to naučili nechápat tragicky, nýbrž jako přirozenou cestu. Že to tak asi mělo být. Naopak je mi líto všech, kteří neustále nadávají na to, jak jsou dnes Vánoce konzumní a jak na nás útočí odevšad už od první adventní neděle reklama. Vánoce jsou takové, jaké si je uděláme. 


Drží se zřejmě od 4. století, ale rozšířily se až o tři sta let později. 

filokartie.cz.jpg

(filokartie.cz)

raném středověku byla oslava Narození Páně považována za méně významný svátek než Epifanie (Zjevení Páně 6. ledna). Na území dnešního Česka byl v té době dodržován zvyk bdění (vigilie) a půstu a v předvečer Narození Páně kněží a žáci chodili po domech a kalendovali, čili koledovali. 

www.mojepohledy.cz.jpg

(mojepohledy.cz)

Nejznámějším štědrovečerním jídlem byl kuba (černý kuba), připravovaný z krupek a hub. K večeři se také podávala krupičná, hrachová nebo prosná kaše, jako symbol hojnosti. 

webgarden.jpg

(webgarden)

 

Zvykem byl zákaz zametání během Štědrého dne, jelikož o „svatých nocích“ přebývají duše zemřelých mezi živými a mohly by být zraněny nebo vymeteny z domu. Při večeři na Štědrý den hospodyně nesměla vstát od stolu, jinak by slepice neseděly celý rok na vejcích. Další pověrou byl zákaz kýchání, protože by mohl někdo z rodiny zemřít. Také nesměl nikdo sedět naproti dveřím od ulice. I to by zapříčinilo jeho smrt.

gurmanka.jpg

(gurmanka.cz)Betlémy byly vytvářeny v Římě od 10. století. Byly propagovány svatým Františkem z Asissi od roku 1223, a rychle se šířily po celé Evropě

1.jpg


Tradice, podle níž si lidé na Vánoce dávají dárky, je spojena s postavou Svatého Mikuláše. Podle některých zdrojů je to ovšem na památku toho, že tři mudrcové z Východu přinesli novorozenému Ježíšovi ke kolébce jako dary zlato, kadidlo a myrhu.

 

mojepohledy.cz.jpg

(mojepohledy.cz)

Do 16. století měly vánoční dárky charakter úplatků. Poddaní je dávali vrchnosti a úředníkům, podřízení nadřízeným. Někdy bývaly dárky vymáhány i násilím!

Do 17. století byl středem Vánoc kostel, kde byl vystaven betlém s jesličkami a probíhala štědrovečerní mše. V kostelech se také hrály církevní vánoční hry. Oslava Vánoc se v 17. století přesunula do rodin. Už od tehdy se také pečou vánočky.

 

my89.jpg

(my89)

V 18. století nejprve Marie Terezie a pak i Josef II. vydali zákaz stavění jesliček v kostelech. Považovali to za nedůstojné. Zřejmě proto se rozšířilo vytváření jesliček i mimo ně a výroba domácích betlémů se ujala především na venkově. Oficiální zákaz vystavování betlémů v kostelech byl zrušen až v roce 1825.

 

naseknihy.cz.jpg

(naseknihy)

Tradice zdobení vánočního stromku pochází z německých zemí (jedna z prvních zpráv o ozdobeném osvětleném stromku je v brémské kronice z roku 1570). První stromeček v Česku postavil a ozdobil režisér pražského Stavovského divadla Leibich, jenž byl původem z Bavorska, v r. 1812. Stalo se tak pravděpodobně v Libeňském zámečku. Zmínky o stromečku v domácnostech máme ale až z konce devatenáctého století. Koncem 19. století je stromeček zdoben též lojovými svíčkami. Vánoční stromeček přišel do Německa ze Skandinávie.
Vánoční hvězda, rostlina pocházející z Mexika, je s Vánocemi spojována již od 19. století.

t-anti.com.jpg

(t-anti.com)

V roce 1843 napsal Charles Dickens román A Christmas Carol (česky Vánoční koleda), jehož popularita sehrála velkou roli v představení Vánoc jako svátku, jenž klade důraz na rodinu, dobrou vůli a soucit.
Mimochodem, první pohlednice byla vyrobená Johnem Callcottem Horsleym pro Henryho Colea v Londýně v témže roce. 

 

topzine.cz.jpg

(topzine.cz)

Na štědrovečerním stole se od druhé poloviny 19. století objevují dnes běžné druhy vánočního cukroví (nejprve na stole šlechty a bohatých měšťanů). V 19. století se v českých zemích rovněž uchytil způsob kuchyňské přípravy kapra, který se sem dostal z Rakouska.

vaprob.blog.cz.jpg

(vaprob.blog.cz)

22. prosince 1919 nalezli při procházce lesem u Bílovic nad Svitavou tři přátelé  – spisovatel Rudolf Těsnohlídek, student pražské AVU František Koudelka a soudní úředník Josef Tesař – na sněhu odložené děvčátko. Pánové sedmnáctiměsíční holčičku zachránili a připravili jí šťastný osud. Adoptovali ji manželé Polákovi z Brna. Později se provdala za středoškolského profesora do Prahy a zemřela až 9. ledna 1997 ve věku 79 let.  
Těsnohlídka událost přiměla uvažovat o tom, co by se pro takové opuštěné děti dalo udělat. Přišel na myšlenku vybudovat dětský domov, ale nevěděl, jak na něj sehnat peníze, tak ho jako nadšeného obdivovatele skandinávské kultury napadlo, vztyčit v Brně vánoční strom republiky, což byl na severu běžný obyčej.
Dne 6. prosince 1924 byl tedy za jeho účasti v bílovickém polesí pokácen vybraný smrk, s velkou slávou převezen do Brna a 13. prosince na náměstí Svobody vztyčen a rozzářen, čímž u nás vznikla tradice, udržovaná dodnes.

DSCN5789.JPG P.S.
A ještě pro ty, kteří by si chtěli mermomocí poslechnout mé úpravy některých vánočních koled. Ale fakt se nevnucuju :-) 


Narodzil se Kristus Pán (slezská): http://jdem.cz/buyvk2
Den přeslavný (slovácká): http://jdem.cz/buyvm9
Josef, muj kochany (z Těšínska): http://jdem.cz/buyvn8
Dej Bůh ščestí (moravská)http://jdem.cz/buyvp4
Hej, Vánoce (moravská): http://jdem.cz/buyvq8
Študajnom, študajnom (slovenská): http://jdem.cz/buyvr7
Aké to svetlo (slovenská): http://jdem.cz/buyvs9
My tři králové (česká): http://jdem.cz/bu2rj8

 

Vašek Vašák

Související články


Vašek Vašák

Vašek Vašák

Fejetony, fotoblogy a jiné drobnosti (pokud možno veselé)

Novinář, muzikant, hudební skladatel a (s prominutím) spisovatel :-) Flag Counter

REPUTACE AUTORA:
11,52 (VIP)

Tipy autora

Zajímavé články

Co právě čtu

  • Záznamy z archivů, abych mohl dokončit knihu
  • Texty Fulghuma, Leakocka, O´Henryho a dalších, s nimiž je sranda

Co právě poslouchám

  • Ticho. Čím jsem starší, tím víc mu přicházím na chuť :-)

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky